Požár Hollywoodu přehled

Požár Hollywoodu
https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79218/mid_pozar-hollywoodu-HA6-79218.jpg 4 57 57

Kniha se skládá ze dvou románů. Prvním románem je "Utěšitelka" (1933; česky též jako "Přítelkyně osamělých srdcí"), což je muž, který se vydává za ženu, pracuje v novinách a má na starost rubriku o problémech žen. V mnohém jsou si tyhle ženy podobné s dnešními, a to v tom hlavním všude na světě. Druhým románem je "Požár Hollywoodu" (1939; česky též jako "Den kobylek"). Jedná se o fantastickou alegorii na Hollywood těch časů, které autorovi připomíná Dantovo peklo. Hovoří se zde často o absurditě, odcizení a pesimistických vyhlídkách západní civilizace.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Miss Lonelyhearts / The Day Of The Locust


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Požár Hollywoodu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

lubtich
14.11.2020 4 z 5

Štván svědomím začal generalizovat. Od nepaměti vzdorují lidé chudobě a utrpení pomocí snů. Sny kdysi měly svou moc, ale film, rádio a noviny z nich udělaly dětinskou záležitost. Mezi mnoha jinými zradami je tahle nejkrutější.
(s. 85)

No, takže asi takhlenc. Americký sen už je znehodnocen, už nic neznamená, což nám West ukazuje velké parádě. On teda byl Američan taky, ale má litevský původ, což ho šlechtí.

Přítelkyně osamělých srdcí je spíš takové nanášení obrazů ze života novináře, který radí lidem, co jako se sebou („Měla bych se zasebevraždit?“). Ale čím víc se zabředává do své práce, tím je sám víc rozložen. Jeho okolí není zrovna skvostné též – lidi jako zkrachovalé předměty, které se dorozumívají jen pomocí zvláštních obraných promluv.
Problém je, že ty jednotlivé úlomky situací netvoří zrovna sugestivní celek, takže číst to nebyla taková paráda.

Den kobylek je zdařilejší podstatně. Opět tu máme zkrachovalé existence, které se moří na periferii Hollywoodu a vlastně moc neví, co si počít. Všechny svazuje nějaké iracionální pouto k Fay, která je však schopná jak beran ve válení sudů. Vše se řídí akorát podle masy, která bortí veškeré sny. Skutečnost je nahrazována prázdnými gesty a lidé působí spíš jako napodobeniny než duše.
Obzvlášť posmutnělý jsem byl z Homéra, což je sice takovej suchopárnej mameluk, ale ta jeho nesmělost byla něčím zajímavá.

Klidně bych Westem vysubstioval Velkého Gatsbyho, protože Westovy prózy mají mnohem širší záběr, než se může zdát.

Crimble
20.06.2019 4 z 5

West v sobě nezapře Fitzgeraldova souputníka. Dusná atmosféra Hollywoodu se všemi těmi směšně tragickými, marnými a marnivými figurkami vás uhrane. Utěšitelka, která Požáru Hollywoodu v tomto vydání předchází mne taktéž zaujala svou "přehnaností" i krutostí. Tragikomičtí hrdinové, kteří nevědí, čím jsou a co se sebou dělat.


kralika
10.12.2018 4 z 5

Ve všem tom marasmu mě zaujala jistá filmovost (jak příznačné) Dne kobylek, kdy autor plynulými přechody těká z Toda na Homera a naopak. Daleko známější Přítelkyně mě z nějakého důvodu minula...

"Přijede Grouchy, nebo Blücher? Grotenstein, producent filmu, mohl sled výjevů pozměnit."

"Upravil si šaty, přešel k parkovišti a posadil se na nízkou obvodovou zídku. Odsud pozoroval nově příchozí, celé rodiny. Jakmile je dav pohltil, stala se s nimi zvláštní změna. Až do té chvíle vypadali ostýchavě, téměř bojácně, sotva se však přiřadili k ostatním, začali se tvářit zpupně a bojovně. Byl omyl domnívat se, že to jsou neškodní zvědavci. Čišela z nich zavilost a zatrpklost, obzvlášť z lidí ve středním věku a starců. Způsobila to nuda a zklamání." (Den kobylek)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Požár Hollywoodu v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených67x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených3x
v Knihotéce67x
v Chystám se číst15x
v dalších seznamech1x