Požáry a spáleniště přehled

Požáry a spáleniště
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85427/pozary-a-spaleniste-85427.jpg 4 62 62

Podobně jako v románu Havárie sledujeme i v Požárech a spáleništích životní osudy mladých techniků, kteří chtějí uplatnit své schopnosti, ale také využít všech radostí, které život nabízí. Děj místy až napínavého románu se odehrává v cihelně a rozvíjí konflikt dvou spolužáků, dvou přátel. Lumíra Brabce zastihujeme v okamžiku, kdy se rozešel s dívkou a hledá nové prostředí a snad i nové rozptýlení. Začíná pracovat jako technik v právě dobudované velkocihelně, kde je vedoucím výroby jeho spolužák Otakar. Krátce nato vstupuje do Lumírova života Otakarova sestra Lída, impulsivní rozmazlená dívka... A děj se dostává do prudkého pohybu, až k dramatickému konci, kdy se cesty přátel po tragických událostech definitivně rozcházejí.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Požáry a spáleniště. Přihlašte se a napište ho.

jerisno
21.03.2022 4 z 5

Příběh pana Švejdy se mně v době koupě (1982, Spirála), hodně líbil, což dokazuje i to, že mám knihu stále umístěnou v knihovně. Co mě však zaujalo možná ještě více, byly ilustrace pana Michaela Rittsteina, které mě svoji bizarností a fantazií uhranuly (až natolik, že jsem později navštívil několik výstav s jeho obrazy) a v prodejnách jsem sahal po každé knize, kde se na obálce skvěla jeho kresba.
Za Rittsteina bych dal bez mrknutí oka pětku, ale protože jsme na knižním webu, dávám panu Švejdovi zasloužené 4 hvězdičky.

heavy66
21.03.2022 4 z 5

Čtivý román o lásce, kamarádství a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, což býval zločin s vyšší sazbou než vražda. Na konci mě mrzelo, že nevím, jak to bude dál. Jiří Švejda klidně mohl napsat druhý díl. Např. Otakara dostane z vězení Havlova amnestie, s pomocí otcových peněz a vlivu úspěšně privatizuje cihelnu. Lumír je chudý a poctivý, v cihelně dále pracuje, protože je zárukou, že se ve fabrice bude řádně kapitalisticky makat a neztratí se ani cihla!

Pivka1
18.01.2021 5 z 5

Opět jedna kniha spojená s mým mládím. Moc hezky napsaná. Mám ráda knihy J.Švejdy

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Požáry a spáleniště v seznamech

v dalších seznamech1x

přátelství normalizace (1969-1989) společenské romány