Právo cenných papírů přehled
Josef Kotásek , Vlastimil Pihera , Jarmila Pokorná , Jindřich Vítek
Učebnice práva cenných papírů navazuje na tradici beckovských „kursů obchodního práva“ a je první ucelenou českou učebnicí věnovanou cenným papírům po schválení nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Je určena jak potřebám studentů právnických fakult, tak i praktikům, kteří se denně setkávají s problematikou cenných papírů.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Právo cenných papírů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Většina přečtena už minulý rok (2019) a pak v zimě 2020, posledních pár stránek jsem ale doklepla dnes. Fajn knížka, která doplnila super přednášky a semináře, sama o sobě je ale podle mě dost složitá, obecné věci se tam opakují v těch konkrétnějších (třeba převody zaknihovaných CP ve všemožných mutacích). Hlavní důraz je kladen na směnky (jak překvapivé), celkem rozsáhlá kapitola se věnuje i akciím.
Kniha je vcelku dobrá a svému účelu, tedy zajistit úspěšné složení zkoušky, u mě posloužila. Nemůžu si ale odpustit poznámku k tomu, že jednotlivé kapitoly jsou kvalitativně dost rozdílné. Pasáže psané doc. Kotáskem jsou výborné, u ostatních autorů kvalita hodně kolísá a např. kapitoly akciového práva nebo investičních fondů jsou hodně slabé.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Právo cenných papírů v seznamech
v Přečtených | 6x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Mé knihovně | 4x |
Autoři knihy
česká, 1973 Vlastimil Pihera
česká, 1796 Jarmila Pokorná
česká, 1955 - 2023 Jindřich Vítek
česká, 1973
Hrozně rád bych napsal, že je to dobré. Že je to skvělé! Už proto, že mám rád docenta Kotáska. Ale ona by to nebyla pravda. Je to kniha kolísavé kvality, zastaralé úpravy a podezřele mnoha děr.
Kolísavá kvalita. O knize lze v zásadě říci, že probírá dané instituty do hloubky a přináší hlubší teoretický i praktický vhled do jednotlivých problematik. Nepřekvapí, že nejlepší práci v tomto ohledu vykonal docent Kotásek, který napsal zdaleka největší část knihy o směnkách. Na straně druhé hned tři úvodní kapitoly doktora Vítka jsou nejen nečitelné (po mém soudu opravdu stylisticky nepovedené), ale nepřináší ani potřebný vhled – nebo přináší, ale čtenář celý konsternován formou není schopen jej zaregistrovat.
Úprava je samozřejmě zastaralá – ne že by za to mohla kniha. Prostě to vyšlo 2014, od té doby se v akciovém právu mnohé změnilo. A nejen v něm, samozřejmě. Teď nás ostatně čeká novela dluhopisů, které ostatně vůbec doznaly mnohých změn. Je zkrátka potřeba nové vydání, které tento deficit doplní. Naštěstí se na něm pracuje, podle docenta Kotáska by někdy v první polovině roku 2024 mělo vyjít.
Je to kniha velice děravá. Člověk si čte a diví se, co všechno by tam mělo být – a není. I ve směnkách jsou některá témata opomenuta (jestli se nemýlím, neobsahuje kniha pojednání o diferenciaci zajišťovacích a utvrzovacích směnek, absentuje zde pojednání o vyšší moci jako překážce prezentace směnky, druhy protestů (proti stěně, proti větru), v dluhopisech pak zcela absentuje pojednání o prospektech. A mohl bych pokračovat. To vše volá po nápravě, která nad přijde.
To na straně druhé neznačí, že kniha nemá mnoho skvělých vlastností. Jednak vyšla v rámci kurzu obchodního práva, pojednává tedy o cenných papírech v širších souvislostech, bere je jako ekonomický nástroj. V tom je očividně velice praktická. Minimálně o částech docenta Kotáska lze navíc klidně konstatovat, že přináší neuvěřitelné praktické náhledy, pokud jde o posuzování platnosti směnek. Nu a samozřejmě obsahuje poměrně zajímavé teoretické meze práva cenných papírů – bohužel občas ztracené v nepřehledném textu.
Nu a tak to zároveň stojí i nestojí za přečtení. Určitě bych doporučil nové, chystané, vydání. Tehdy to jednoznačně bude mít mnoho důvodů. V aktuálním stavu tohoto vydání si spíše najděte podcasty docenta Kotáska na Youtube. A ve zbytku si poraďte s přednáškami.