Přepisovači dějin přehled
Maroš Puchovský , Roman Michelko , Marek Mahút , Ľudovít Števko
Podtitul: Západ falšuje historii, vzestup fašismu ho netrápí Většina Američanů je přesvědčena, že k porážce nacistického Německa rozhodující měrou přispěly Spojené státy a mnozí z nich si dokonce myslí, že Sovětský svaz bojoval na straně Hitlera. V Evropě bourají památníky osvoboditelů z dob 2. světové války, z veřejných prostranství mocní odstraňují ideologicky "nevhodné" sochy, mainstream tvrdí, že "humanitární" bomby NATO v Jugoslávii před 20 lety chránily lidská práva. Ambasáda USA přesvědčovala Slováky, že v SNP bojovali Američané po boku partyzánů. Na ukrajinských ulicích pochodují fašisté s hořícími pochodněmi a v kancelářích státních funkcionářů visí portréty Bandery, jednoho z největších zločinců v historii. V pobaltských republikách pobírají bývalí členové nacistických jednotek výsluhové důchody. A Západ se tváří, že nic nevidí. Publicista Ľudovít Števko a jeho kolegové Marek Mahút, Maroš Puchovský a Roman Michelko v nové knížce Přepisovači dějin upozorňují na znepokojivé snahy režisérů nového světového řádu, usilovně přepisujících historii a vedoucích agresivní informační válku s cílem ovládnout mysli lidí.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Přepisovači dějin. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Překvapilo mě, že takovou dezinformační knihu někdo v Česku vydal. Je to typická dezinformace ve stylu, vezme se něco pravdivého (byla 2. světová válka) a na to se nabalí dezinformace (cituji nesmysl ze zadní strany knihy: "většina Američanů je přesvědčena, že právě Spojené státy rozhodující měrou přispěly k porážce nacistického Německa").
Informace nebyla podložena žádným průzkumem "většiny Američanů" a česky bychom řekli: "někdo si to vycucal z prstu", odborně: "někdo vypustil dezinformaci" či přímo "vypustil fake news". Můžeme obdobně nesmyslně tvrdit se stejnou informační hodnotou = 0: "většina slovenských mladých novinářů je přesvědčena, že Slovensko svým povstáním přispělo rozhodující měrou k porážce nacistického Německa".
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Přepisovači dějin v seznamech
v Přečtených | 7x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 4x |
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) alternativní historie politické události konspirace propaganda dezinformace HOAXAutoři knihy
slovenská, 1967 Roman Michelko
slovenská, 1971 Marek Mahút
slovenská Ľudovít Števko
slovenská, 1939
Na pochopenie kremeľskej propagandy viac do hĺbky je to dobré. Neradno sa však tomu výkladu oddať a prijať ho. Tak ako jedna (prozápadná) strana mnoho vecí prekrúca, druhá (prokremeľská) strana nie je v ničom pozadu. Nesúhlasil som s bombardovaním Belehradu ani s inými vecami, no to neznamená, že budem hltať bľaboty prepisovačov dejín, ktorí napíšu knihu Prepisovači dejín... Badať, že sa o problematiku ukrajinsko-ruských sporov začali zaujímať až po vypuknutí vojny na východne Ukrajiny v roku 2014, pretože ešte aj v porovnaní s ostatnými proruskými knihami má táto veľmi úzky záber čo sa prameňov a spisby týka (väčšinou ani na pramene neodkazuje, iba zverejňuje všeobecne známe krčmové bľaboty). Kniha sa venuje „vzostupu fašizmu v Pobaltí“, bombardovaniu Juhoslávie, či „neofašistickej Ukrajine“: na porovnanie výborný článok venujúci sa i prepisovaniu ukrajinských dejín zo strany Ruska bol uverejnený v 52. čísle časopisu Reconquista (na rozdiel od pôvodcov tejto knihy sa pôvodca článku odvoláva na písomné a archeologické pramene).
Na strane 39 čítame, že Putin, Lavrov, a ani (prokremeľský spisovateľ) Starikov nepovažujú za správne klásť znak rovnosti medzi nemecký útok na Poľsko a pakt Ribbentrop-Molotov. Nuž, čo tu dodať?
Všetko protiruské je označené ako fašistické, čo je pozostatok sovietskych čias, pretože nebolo želateľné hovoriť o tom, že nacizmus (nacionálny socializmus) bol úhlavným nepriateľom ZSSR, tak sa hovorilo o fašizme. Avšak už istú dobu badať, že kremeľská propaganda prechádza na označenie nacizmus, pretože nacizmus má bližšie k slovu nacionalizmus, ktorý je napr. na Ukrajine či v Pobaltí naozaj silný, a možno ho tak hodiť do vreca s nacizmom (neberúc do úvahy, že tak v Pobaltí, ako i na Ukrajine sú vzormi nacionalistov ľudia, ktorí proti nacistom, ako i sovietom, bojovali).
Kniha nešíri iba kremeľskú propagandu, ale venuje sa i vyvracaniu bájí šírených propagandou západnou. Pričom si vyberá tie ľahko vyvrátiteľné tvrdenia západnej propagandy (humanitárne bombardovanie Belehradu), čo v podvedomí čitateľa vyvoláva podvedomý dojem, že keď raz kniha vyvracia západnú propagandu, sama šíri pravdu. Pravda, kto má trošku rozhľad, tomuto zlepencu sa na lep nechytí.
A z kníh o banderovcoch odporúčam určite nasledovné:
https://www.databazeknih.cz/knihy/banderovci-na-slovensku-1945-1947-niektore-aspekty-p-sobenia-jednotiek-ukrajinskej-povstaleckej-armady-na-uzemi-krajiny-270040
https://www.databazeknih.cz/knihy/m-j-utek-zo-sovietskeho-koncentraku-502420