Problém cely č. 13 a jiné povídky přehled
Lawrence Block , * antologie
Podnázev: povídky současných anglo-amerických autorů a jejich velkých literárních vzorů. Sestavovatel souboru použil zajímavou metodu – jde o devět povídek známých autorů a devět povídek jejich epigonů. Byly sem zařazeny jak ryze mysteriózní povídky, tak i povídky spadající do sféry detektivky. Pohybují se na pomezí fantasmagorie i černého humoru, jiné povídky využívají tématu psychologického a všímají se lidského podivínství, které je dohání až ke zločinu. Takto vtipně a zajímavě sestavený výbor získal v r. 2001 prestižní Anthonyho cenu za nejlepší antologii v žánru mystery.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2002 , BB artOriginální název:
Master's Choice, 1999
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Problém cely č. 13 a jiné povídky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (21)
„Tlustí lidé se přeci jednoho dne mohou přestat ládovat. (Svatební štace – Stephen King)“
„Nemám nicméně v úmyslu se rozvést . . . raději se zabiju. (Svatební štace – Stephen King)“
„Mami, nebuď stará. (Vražda druhého stupně – Joyce Carol Oatesová)“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Ocenění knihy (1)
2001 -
Anthony Award
(Best Anthology / Short Story Collection)
Kniha Problém cely č. 13 a jiné povídky v seznamech
v Přečtených | 18x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 3x |
v dalších seznamech | 1x |
Nikdo nemůže
dostat sám sebe
z cely
silou vlastní představivosti.
(Problém cely č. 13 – Jacques Futrelle)
Tento svazek povídek jsem si koupil jen z jednoho jediného důvodu. A tím důvodem je Stephen King. Má v něm totiž povídku, ke které se jinak nedostanete. Je to vlastně hned první povídka. Jmenuje se Svatební štace. A musím napsat, že mě silně zklamala. Po přečtení jsem vlastně docela dlouho přemýšlel, zda se mám vůbec pustit do dalších povídek v této knize. První příběh na mě dojem neudělal a jak to asi bude s ostatníma příběhama? Ale, když už to mám, tak proč to nezkusit. V této antologii je dohromady osmnáct povídek. A věřte, že bylo docela peklo napsat ke všem rozumný komentář. Ne vždy se mi to povedlo. Ostatně posoudit to můžete v sekci „Části díla“ u této knihy.
https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/problem-cely-c-13-a-jine-povidky-1478
Citát: Řekls rukojmím, aby vynesli ze sejfu všechny prachy? (Příliš mnoho darebáků – Donald E. Westlake)
Avšak přeci jenom jsem v tom našel pár velmi dobrých námětů. První je Zločin slečny Oster Brownové, kterou napsal Peter Lovesey. Fakt nádherný příběh, zajímavý rozuzlení a docela smutná sranda. Druhým velmi povedeným příběhem je ten s názvem Příliš mnoho darebáků. Donald E. Westlake mě velice rozesmál. Fakt povedený námět i pointa. Dalším je Halloweenská povídka s krvavým tušením Nedáš-li mi . . . od Judith Garnerové. Povídka Problém cely č. 13, kterou napsal Jacques Futrelle a podle které je pojmenován celý svazek je vlastně divná. Po přečtení jsem nevěděl, zda jsem vůbec pointu pochopil. Ale její koncept byl zajímavý a tak jsem tomu dal osmdesát procent.
Citát: Ráda věřila tomu, že všichni ostatní zhřešili a sešli z cesty. (Zločin slečny Oyster Brownové – Peter Lovesey)
Pro mě je v tomto svazku docela dost velké procento příběhů, které mi nic neřekly, nebo mě nebavily. Příkladem jsou třeba povídky En famille - Ed Gorman, V lesíku – JohnO´Hara nebo ta předposlední První číslo v plynové komoře - Tony Hillerman. Jako celek je celá antologie podprůměrem, ale některé příběhy za to rozhodně stojí. Ještě snad dodám, že celá sbírka těchto povídek pojednává o zločinu. O zločinu v jakékoli formě.
Citát: Halloween jenom podporuje chuligánství. (Nedáš-li mi . . . - Judith Garnerová)