Proč se Ježíš neoženil s Marií Magdalénou přehled
John Van Schaik
Nejslavnější bestseller Dana Browna – Da Vinciho kód – se dočkal mnoha vydání po celém světě a na jeho motivy byl natočen i celovečerní film. Dan Brown psal v kontextu dějin křesťanství o věcech, o nichž se do té doby v kontextu dějin ani v kontextu křesťanství téměř nepsalo. Důvodem však nebylo spiknutí ani utajení, nýbrž nevyslovitelnost a nedořešenost – již téměř dva tisíce let starý a stále trvající vnitrokřesťanský spor mezi exoterním a esoterním pojetím křesťanství. John van Schaik ve svém slavném, čtivém a zásadním pojednání objasňuje důvod fascinace Brownovým dílem i slabost všech Brownových tvrzení právě na pozadí tohoto prastarého sporu. Snaží se vysvětlit pojmy a představy, které dnes často chápeme chybně, protože se o nich dosud jen málo hovořilo. Na podkladě analýzy historických pramenů chce zodpovědět otázky, které v čtenáři může evokovat i četba Brownova nejslavnějšího díla: jaké je postavení žen v církvi, jaký byl vztah k sexualitě v dobách Ježíše Krista a konečně i v jakém vztahu tedy skutečně mohla být Marie Magdaléna k Ježíši Nazaretskému. Vydání první... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2010 , GradaOriginální název:
Waarom Jezus niet getrouwd was met Maria Magdalena
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Proč se Ježíš neoženil s Marií Magdalénou. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Proč se Ježíš neoženil s Marií Magdalénou v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 3x |
v Chystám se číst | 3x |
Autor je, ak som ho správne pochopil, prívrženec ezoterického kresťanstva a kritik Vatikánu žiadajúci zmeny v Katolíckej cirkvi, hoci sám seba neváha označiť za katolíka. Takže táto kniha nie je iba ďalším „protiútokom Vatikánu“ (obrannou reakciou, zakrývaním – ako sa komu páči).
Van Schaik tu ponúka akýsi prierez históriou gnosticizmu, ezoteriky a ezoterického kresťanstva od staroveku až po súčasnosť.
Kapitoly svojej knihy spravidla začína niektorým z najznámejších Brownových tvrdení z jeho knihy Da Vinciho kód a na toto tvrdenie potom reaguje historickým exkurzom do oblasti, ktorej sa spomenuté tvrdenie dotýka.
Van Schaik sa k dielu D. Browna stavia síce kriticky, no zároveň mu zaň vyslovuje vďaku, pretože podľa neho Brownovi vďačíme za prebudenie záujmu o ezoterické kresťanstvo.