Projekt Kraken přehled

Projekt Kraken
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460716/bmid_projekt-kraken-l9m-460716.jpg 4 100 100

Wyman Ford série

< 4. díl

Připravované vyslání vesmírné sondy do mrazivého prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby. Činnost složitého zařízení svěřili vědci Dorothy, samostatně uvažující umělé inteligenci, jejíž mentální kapacity mnohokrát překračují lidské. Umí se učit ze svých chyb, sama se zdokonaluje a vedle myšlení začíná i vnímat a cítit. Pozemní zkouška sondy končí fatálním nezdarem. Dorothy způsobila výbuch celého zařízení, ale sama unikla do celosvětové sítě, tedy prakticky do každého počítače. Zdárně se ukrývá a jde z ní strach. Hraje si na kočku a myš nejen se svou stvořitelkou doktorkou Melissou Shepherdovou, ale i s federálními úřady a burzovním makléřem, jenž ji chce využít pro své obchody. V souboji s ní nemá zpočátku úspěšný ani jindy neselhávají agent CIA Wyman Ford, kterého jejím zneškodněním pověřil prezident Spojených států.... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Kraken Project , 2014

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Projekt Kraken. Přihlašte se a napište ho.

raphelia
28.06.2024 4 z 5

Téma umělé inteligence je obecně pro lidstvo jedna velká neznámá, a autoři se jej "chytají" ve snaze odhalit jeho silné a slabé stránky. Nejinak je tomu i v tomto románu, který odhaluje důsledky osamostatnění umělé inteligence, jež původně měla velet misi za měsíc Titan.

Kniha je velmi čtivá, napínavá, děj ubíhá přímo před očima. Z tohoto pohledu mohu knihu jen doporučit. Na druhou stranu mi vadily "výlevy emocí" oné umělé inteligence a její vnitřní "rozhádanost" - ale nejsem IT specialista a tak netuším, zda by byť ten nejdokonalejší program byl schopen takové nevyrovnanosti a emočních projevů. A konec je vysloveně typicky americký, což mně osobně také "nesedlo". Proto dávám "jen" 4 hvězdičky.

Bundis
11.10.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem a na konci slzičky. Doporučuji.

tomas3272
27.09.2023 4 z 5

Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale posledních několik desítek stran se mi vážně líbilo a dojalo. :)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Projekt Kraken v seznamech

v Právě čtených1x