První pomoc pro vysoce citlivé přehled
Asa Saga Hammarstedt
Potřebujete se dát rychle znovu dohromady po náročné situaci? „Přeskakují“ na vás snadno emoce ostatních a potřebujete se proti tomu obrnit? Je pro vás nezbytné vytvořit si hojivé, podpůrné a bezpečné prostředí k životu? Švédská terapeutka ve své knize nabízí množství praktických návodů, jak může vysoce citlivý člověk svou citlivost konstruktivně využít. Radí, jak se vyrovnat s tzv. přestimulováním a jak o sebe skutečně do hloubky pečovat, abychom zase nabyli ztracené rovnováhy, uvádí praktické rady z vlastní zkušenosti, příklady různých vhodných cvičení zaměřených na ponoření do sebe a uklidnění a užitečné fyzické i duševní strategie (jak se dát dohromady po náročném dni, jak se „uzemnit“, vyjadřovat verbálně své pocity). Najdeme zde i návody, jak coby vysoce citlivá osoba zvládat společenský kontakt, jak poznávat nové lidi, jak se vymezovat, jak vytvořit potřebné pauzy na oddech, jak chránit svůj prostor, jak podnikat, a několik rozhovorů s vysoce citlivými jedinci, kterým se podařilo úspěšně změnit svůj život.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize První pomoc pro vysoce citlivé. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Máte někdy pocit, že jste vyčerpaní z mnoha vjemů kolem sebe? Zvláště pak třeba ze sociálních kontaktů? A že vás to vyčerpává víc než třeba lidi ve vašem okolí? Je možné, že patříte mezi tzv. vysoce citlivé osoby (HSP - highly sensitive person). Není to nic vymyšleného, je to úplně normální typologie osobnosti, která je vědecky podložena. Pokud vám tohle téma zatím nic neříká, ale máte třeba podezření, že sem patříte, tak je tohle skvělá kniha na úvod. A doporučuji ji nejen nám - vysoce citlivým, ale také těm, kteří s námi žijí. Protože nejsme naštvaní, když jsme ticho nebo ve vedlejší místnosti. My prostě jenom dobíjíme baterky na naše další fungování. Protože když pak vystoupíme ze své samoty, jsme mnohem laskavější a šťastnější a těšíme se, že opět strávíme čas s ostatními lidmi.
Kniha je plná tipů, jak zabránit vyčerpání, jak se zotavit a dobít energii. Jak myslet hlavně na sebe, laskavě se vymezovat a opečovávat. Kromě toho je tu mnoho dalších knižních tipů, ke kterým se můžete dál odrazit. Já už je mám vypsané a moc se na ně těším. @knihodura
No popravdě jsem čekala trochu víc než jen řady, které vám prakticky dává vás zdravý rozum. Ale na druhou stranu, ne všichni ten zdravý rozum máme :). Četla jsem kvůli dceři, které se tento problém týká.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha První pomoc pro vysoce citlivé v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 22x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 34x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 1x |
Relativně útlá kniha, což souzní s první pomocí v názvu knihy. I když je kniha dle názvu i textu zaměřená na první pomoc vysoce citlivých lidí, mnohé tipy, návrhy jsou použitelné pro kohokoliv, kdo se potřebuje dostat do formy. Svým způsobem by tato knížka na začátku mé kariéry mi usnadnila spoustu věcí, když bych ji v té době četl a používal její pokyny. Ať už jak se dostat z prokrastinace nebo nedostatku energie. Např. nudné nebo hloupé úkoly, které berou energii, náladu, pokud je člověk dělá v produktivním čase, naopak pomáhají nastartovat se, když má člověk útlum po obědě, po hádce, po neštěstí. Je třeba se naučit sebe znát, komunikovat laskavě sám se sebou. A myslet preventivně, dopředu, myslet i na relaxaci a najít si tu svou relaxaci. Dřív než nastane útlum, kdy jste plni energie, vymyslet ty správné postupy, sepsat si své seznamy činností, které vám pomáhají, které vás dostanou ze slabší chvíle. A mnoho dalších tipů.
Celkově mi kniha dala hodně, i když mnohé jsem znal, resp. pracně jsem se naučil. Doporučuji.