Psychoonkologie v praxi: Psychoedukace, poradenství a terapie přehled
Gabriele Angenendt , Ursula Schütze - Kreilkamp , Volker Tschuschke
Diagnóza rakoviny představuje pro postižené kromě jiného i značnou psychickou zátěž. Termín psychoonkologie znamená profesionální péči o tyto průvodní psychické obtíže onkologicky nemocných. Kniha byla napsána praktiky a především pro praktiky. Vychází z kompaktního vzdělávacího kurzu psychoonkologie a nabízí pracovníkům s onkologicky nemocnými osvědčené postupy, intervence a podklady. Psychologové, psychoterapeuti, lékaři a ostatní pracovníci pomáhajících profesí zde naleznou podněty, jak vést a lépe strukturovat komunikaci s nemocnými a jejich rodinnými příslušníky. Popsány jsou strategie, jak může postižený svou nemoc lépe zvládat a vyrovnat se s ní. Autoři zohledňují i řadu praktických obtíží spjatých s nemocí a nabízejí poradenské či terapeutické přístupy, jak s nimi zacházet. V knize mohou nalézt užitečné informace i onkologicky nemocní či jejich rodinní příslušníci. Autoři jsou psychologicky nebo medicínsky vzdělanými psychoterapeuty a supervizory, působícími mj. na univerzitní klinice v Kolíně nad Rýnem.... celý text
Literatura naučná Zdravotnictví
Vydáno: 2010 , PortálOriginální název:
Praxis der Psychoonkologie. Psychoedukation, Beratung und Therapie., 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Psychoonkologie v praxi: Psychoedukace, poradenství a terapie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Psychoonkologie v praxi: Psychoedukace, poradenství a terapie v seznamech
v Přečtených | 1x |
Rozsiahla kniha, pri ktorej som mal často pocit, že nemecké a česko - slovenské zdravotníctvo sú dva odlišné vesmíry.
Kniha pokrýva viacero tém, napr. komunikáciu s pacientom, štúdie zaoberajúce sa zmenou psychiky pod vplyvom diagnózy či základy psychoonkologickej liečby alebo špecifické témy ako program psychoonkologickej liečby pre pacientky s rakovinou prsníka alebo krátky psychoedukačný program pre individuálnu terapiu.
Prekvapili spôsoby liečby, ktoré si v našich podmienkach neviem predstaviť, napr. preparáty z imela.
Z knihy je patrná KBT a psychodynamická orientácia autorov. KBT jednak sami odporúčajú v tabuľkách, taktiež sa to v knihe hemží dotazníkmi, metódami a štruktúrou.
Pozitívom je zoznam literatúry a prameňov ako v nemčine tak v češtine a poznámky pod čiarou v niektorých prípadoch na porovnanie českých a nemeckých reálií. Zaujalo ma napríklad, že v Nemecku majú samostatné burnout kliniky pre pracovníkov pomáhajúcich profesií. V ČR / SR je niečo takéto nemysliteľné, možno tak o pár desaťročí.
Čo ma však zarazilo a za čo musím strhnúť hviezdu, je otvorená propagácia homeopatie. Paveda, ktorej nefunkčnosť bola dokázaná aj výskumne, je tu propagovaná a odporúčaná dokonca lekárkou.
Menšie zlo je kvalita fotiek autorov á la "piesok v očiach".