Putin a putinismus: Rusko a perspektivy jeho soužití se Západem přehled

Putin a putinismus: Rusko a perspektivy jeho soužití se Západem
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293678/bmid_putin-a-putinismus-rusko-a-perspektivy-jeho-souziti-se-.png 4 30 30

Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují. Laqueur velmi přesvědčivě ukazuje, že jde o státní kapitalismus s prvky liberální hospodářské politiky, do níž však neustále zasahuje stát. Jde o takzvanou „řízenou demokracii“, která západní model liberalismu a občanských svobod považuje za nepřátelský a plný ohrožujícího chaosu. Autor v několika kapitolách názorně ukazuje, jaké politické síly jsou v současném Rusku na vzestupu, jaký vztah má země k dalším rozhodujícím politickým silám ve světě (USA, Čína, Evropská unie) i jak se daří, či nedaří naplňovat představu o euroasijské koncepci. Stranou nezůstávají ani témata o ruském mesianismu, nacionalismu, pravoslavné církvi, roli oligarchů, pozici „petrostátu“ či částečné restalinizaci. Fakta i autorovy závěry jsou podpořeny podrobnými odkazy na bibliografii a dávají čtenáři mimořádnou inspiraci k tomuto živému tématu. Knihu uzavírá doslov známého publicisty a znalce ruských reálií Jefima Fištejna.... celý text

Literatura faktu Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Prostor

Putinism: Russia and Its Future with the West, 2015

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Putin a putinismus: Rusko a perspektivy jeho soužití se Západem. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (8)

misantroop
08.09.2024 4 z 5

Laquer se věnuje v této knize Rusku a vývoji zahraniční i domácí politiky po rozpadu SSSR. Kniha je napsána v roce 2015, tedy rok po Ukrajinské krizi. V reakci na vyjádření ukrajinských voličů k evropskému směřování Rusko podporovalo ozbrojený konflikt v seperatistické oblasti Donbasu a obsadilo neoznačenými jednotkami Krym (ruskou vojenskou pritomnost na Krymu mimochodem až do invaze na Ukrajinu, v roce 2022, Kreml odmítal a v této otázce lhal).
Kniha je dobře zpracována, s ohledem na dobu vzniku se v ní hojně odráží vývoj v Rusku mezi lety 1991 až 2014. Autor věnuje poměrně obsáhlou část ideologickému podhoubí dnešního Putinova Ruska nebo, chcete li, ideologickým základům Ruského světa.
Body k zamyšlení:
- Vznik ruského přesvědčení o vlastní výjimečnosti, o "třetím Římu"
- Konflikt nad vlastní identitou, buď směřování k evropskému dědictví nebo k asijského. Hybridní ideologie euroasianismu
- úloha "státního" náboženství pravoslavné církve v kontrastu ke stoupajícímu počtu muslimů v Rusku
- alkoholismus, nízký věk dožití, slabá střední třída, extrémní bohatství oligarchů, vládnoucí třída vzniklá že siloviků - sociální problémy Ruska
- Rusko jako "věčný otloukánek". Rozpor mezi strachem (rozšiřování NATO k našim hranicim) a vyhrožování celému světu "nejsilnější armádou" a jadernými zbraněmi
- Putinova stabilizace režimu diky stoupajicim cenám za ropu a plyn, která mu pomohla etablovat jeho vládu. Současně pomoc MMF a SB v době, kdy Rusku hrozil krach
- Čínská ekonomická nadvláda nad Ruskem a změna velmocenske dynamiky. Putin obrací zlobu na Západ, ale Rusko neni velmoci ani v porovnání s Činou

Richard Skolek
30.03.2022 3 z 5

Kniha je rozhodně zajímavá a autor velice erudovaný, nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že se ani nesnaží předstírat nezaujatost. Textu by také velmi pomohla lepší práce redaktora, mnohde se topí v záplavě nepodstatných detailů.

syssyphus
26.09.2021 3 z 5

Jedná se o zevrubnou a střízlivou analýzu politické situace v Rusku. Autor se zabývá historickými souvislostmi, současným stavem a klade spoustu otázek týkajících se budoucnosti, u kterých ani nepředstírá, že na ně lze odpovědět. Informace jsou podávány srozumitelným jazykem, jen občas mi nebylo jasné, do jakého časového období daný údaj zařadit.
Úplně mi nesedělo, jak byl text členěn. Jako by šlo spíš o soubor esejů popisujících jednotlivé faktory ovlivňující ruskou politiku - některé informace se totiž v určitých kapitolách opakují.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Putin a putinismus: Rusko a perspektivy jeho soužití se Západem v seznamech

v dalších seznamech1x