Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři přehled

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369655/mid_radeji-zesilet-v-divocine-setkani-s-Vls-369655.png 4 1450 1450

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři. Přihlašte se a napište ho.

norrasun
21.05.2024 5 z 5

Knížka si mě našla, až když už jsem měla přečteno od pana Palána kde co, takže jsem nečekala žádné překvápko..a bum, všechny ty osudy mě opět dostaly, baví mě, těší, povznášejí - každý příběh jiným způsobem, ale všechny mají jedno společné - když je pročítám, působí na mě jako nějaké záhadné antidepresivum

dasa6360
20.05.2024 5 z 5

Každý rozhovor odhaluje unikátní osobnost, která se vydala cestou dobrovolné izolace, ať už z důvodu nespokojenosti se společenským systémem, osobních traumat, nebo hledání klidu a harmonie. Líbí se mi, že se autor nesnaží postavy ani idealizovat, ale ani je nesoudí, což bych si nedovolila ani já, protože znáte to přísloví o těch botách. Kniha je napsána citlivě a s respektem.

Jen mi přijde zajímavé, že se v komentářích nachází tolik lidí, kteří na hlavní aktéry nahlížejí jako na ty „divné“ lidi na okraji společnosti, přitom vybočit z davu a jít si svou cestou bez ohledu na to, jak je to v životě nastavené, umí jen málokdo.

Lucopatka
21.04.2024 5 z 5

Já tyhle rozhovory prostě miluju.

42 říjnových eknih zdarma

25.10.2020

10 nejprodávanějších eknih (červenec)

05.08.2018

10 nejprodávanějších eknih (březen)

05.04.2018

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Ocenění knihy (3)

2019 - Cena Johanna Steinbrenera (Cena předsedy poroty)
2019 - Cena Johanna Steinbrenera (Cena knihoven)
2018 - Kniha roku Lidových novin

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři v seznamech

v Právě čtených42x
v Přečtených1 963x