Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století přehled

Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480712/mid_reciste-a-vlna-ceske-umeni-a-enviro-sDo-480712.jpg 5 2 2

Problematika životního prostředí dnes patří v českém umění k „horkým“ tématům a stále zřetelněji ovlivňuje uvažování a jednání mnoha autorů a autorek, institucí i jejich návštěvníků. Není to však tak dávno, co zde environmentální rozprava hrála jen marginální roli. Co se změnilo? Kdy, jak a proč se k ní začala obracet pozornost? Právě tento historický proces ozeleňování českého umění je ústředním tématem předkládané knihy. Ta volně navazuje na Navrátilovu starší publikaci Zelené ostrovy: České umění ve věku environmentalismu 1960–2000. Doplňuje některé dávnější počiny, které byly v předchozím textu opominuty – reakci umělců na devastaci těžbou a průmyslem postižených regionů nebo naslouchání přírodě umělkyně Olgy Karlíkové. Hlavní pozornost se však obrací k novému tisíciletí, kdy můžeme zvláště od počátku druhého desetiletí sledovat postupný nárůst zájmu o environmentální problematiku. Ten staví jednotlivce i širší uměleckou scénu před řadu nových výzev, ať už je to potřeba orientace ve spletitém prostoru diskurzů vědy, filozofie a politiky, nutnost promýšlet alternativy vlastních tvůrčích, provozních i životních strategií, nebo aktualizace otázek společenské zodpovědností umělců a umění. Reakce na ně jsou zde přiblíženy prostřednictvím několika příběhů, které představují vybrané tvůrce, díla a další aktéry. Čtenář může sledovat úsilí naladit naše vnímání na podmínky antropocénu nebo kritické hlasy napadající antropocentrismus, konzum a politicko-ekonomické systémy. Další projekty zdůrazňují péči o provázané přírodní a kulturní ekosystémy, mají edukační ambice či jsou vedeny zájmem o kosmologie původních obyvatel pralesů rovníkového pásma. K novějším podnětům pak patří zvláště myšlenky spekulativní filozofie a posthumanismu nebo apely klimatické krize a s ní spjatého hnutí. V knize jsou tak postupně charakterizována různá „řečiště“, která dodávají energii a inspiraci současné umělecké environmentální „vlně“.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

Jana_Brandtl
01.08.2023 5 z 5

Kniha mě zvládla kompletně připravit na státnicovou otázku, která se týkala vývoje umění v Čechách od devadesátých let po současnost. Věnuje se především vývoji enviromentálního aspektu v umění a předkládá velmi široký přehled umělců a jejich děl. Je vhodné i pro úplné laiky. Vysvětluje například pojmy jako greenwashing nebo agrosquatting v návaznosti na umělecká díla. Ráda bych vyzvedla grafickou úpravu Ivy Návojské Pechmanové, neb kniha kromě informací je i pastvou pro oči. Neřekla bych, že kniha byla primárně tvořená jako učebnice, přesto mě velmi potěšily zadní listy knihy pro poznámky.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Řečiště a vlna: České umění a environmentální problematika na počátku 21. století v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených2x
v Doporučených1x
v Chci si koupit1x