Řeka bez mostu přehled
Otto Emersleben
Píše se rok 1540. Pod velením Gonzala Pizarra, bratra proslulého Franciska Pizarra, vyráží z peruánského Quita na velikou výpravu tři sta padesát Španělů spolu s třítisícovým průvodem indiánských nosičů. Španělští dobyvatelé se bezohledně ženou za svou nutkavou vidinou. Chtějí najít zemi, oplývající zlatem a kořením, zemi, nazývanou exotickými jmény Canela, Eldorádo, Curicuri…, ale i neúprosný boj indiánských domorodců proti španělským vetřelcům.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1983 , SvobodaOriginální název:
Strom ohne Brücke, 1980
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Řeka bez mostu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Řeka bez mostu v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Mé knihovně | 15x |
v dalších seznamech | 1x |
(SPOILER) Myslela jsem, že půjde o klasický dobrodružný román s historickou linkou, ale úplně tak tomu není. Výprava zprvu hrdých, bezohledných Španělů za zlatem bájného Eldoráda naráží v tropických pralesích na své limity.
Autor sugestivně líčí, čemu všemu jsou účastníci expedice vystaveni. Možná někoho překvapí neustále dotírající hlad. Jenže v Amazonii, ráji biodiverzity, sice nacházíme mnoho druhů rostlin i živočichů, ale jejich populace jsou vesměs nevelké (to je velký rozdíl oproti polárním krajům málo druhů, ale v obrovských masách), velcí savci v pralese zcela chybějí a ani těch menších není dost pro uživení výpravy. Nehledě na to, že bílý muž neví, čím by se v pralese mohl uživit.
A pak přicházejí pochybnosti ve jménu krále spáchali spoustu zlých skutků. Bude jim odpuštěno? Co je víc čest, nebo sláva a bohatství? Zvláště na příkladu Sáncheze, chudého šlechtice, který volí to první, autor ukazuje, jak je osud někdy vrtkavý. Nevím ovšem, kolik podrobností obsahují archivní materiály z té doby. Zda se skutečně dochovaly zmínky i o dalších mužích, kromě velitele výpravy Gonzala Pizarra a jeho zástupce a posléze samozvaného velitele Francisca Orellana. Žádný doslov s informacemi tohoto typu bohužel kniha neobsahuje. A tak nevíme, jak ti muži v tvrdých podmínkách skutečně uvažovali, ať už ve vztahu ke svému životu, k ostatním členům výpravy, či indiánům, kteří jim pomáhali a sami nakonec z velké části zahynuli... Čeho se báli, v co věřili a jak se jejich vnímání hodnot změnilo v boji o holé přežití... tedy, zda autor nerozvíjel psychologii postav spíše podle dnešních měřítek.