Robinson Crusoe přehled

Robinson Crusoe
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489025/bmid_robinson-crusoe-UNb-489025.jpg 4 2092 2092

Mladý Robinson Crusoe čaká od života viac, ako len kráčať v stopách svojho otca. Zlákaný diaľkami sa vydáva na more a zažíva jedno dobrodružstvo za druhým. Najväčšia skúška však prichádza, keď stroskotá na opustenom ostrove, kde má poruke iba nôž, fajku a trochu tabaku. Pomoc je v nedohľadne, a tak Robinsonovi neostáva iné, ako sa vzdať alebo popasovať s novými výzvami. Ako si zaobstará jedlo, postaví strechu nad hlavou alebo sa ubráni pred dravcami, ktorí môžu striehnuť kdekoľvek v húštine? Robinsona obklopuje všadeprítomná samota, a tak je jeho príbeh najmä o nachádzaní seba samého a sile ľudskej blízkosti. Navyše, ostrov má svoje nebezpečné tajomstvo… Dobrodružný román z pera anglického spisovateľa Daniela Defoea vyšiel prvý raz v roku 1719. Už vtedy vyvolal u čitateľov živý záujem, ktorý neochladol ani po niekoľkých storočiach, čo dokazujú stovky vydaní a milióny predaných výtlačkov po celom svete.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Robinson Crusoe , 1719


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Robinson Crusoe. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (214)

mia.com
08.06.2024 5 z 5

Četla jsem k maturitě a nelitovala jsem výběru.

MoniMonika
07.05.2024 5 z 5

"Robinson Crusoe" od Daniely Defoea je klasika, který oslovuje čtenáře již od roku 1719. Tato dobrodružná kniha vypráví příběh mladého námořníka Robinsona, jehož touha po dobrodružství ho zavede na nečekané cesty. Jeho největší zkouška přichází, když ztroskotá na pustém ostrově, kde musí čelit nejen osudu, ale také samotě a nejistotě. Příběh o boji o přežití a o cestě k sobě samému je nesmírně poutavý a plný překvapivých zvratů.

Robinsonův ostrovní pobyt je vyprávěn s detaily, které čtenáře vtáhnou do světa dobrodružství a přírodních zákoutí. Defoe popisuje Robinsonovy pokusy o vytvoření civilizovaného života na ostrově, od výroby nástrojů po domestikaci zvířat, a přitom postupně odhaluje jeho myšlenky a pocity. Kniha má hluboký duchovní rozměr, který sleduje Robinsonův růst jako člověka, jeho přemýšlení o Bohu ao tom, co znamená žít v souladu s přírodou.


Pytlík
12.01.2024 2 z 5

Musím autorovi poděkovat. Na jízdy metrem do práce jsem si s sebou bral jednak tuto knihu, jednak jistou odbornou literaturu. A díky užvaněnosti a nezajímavosti Defoeovy knihy, kterou jsem vždy po pár řádcích zaklapnul, se ze mě za ty dva tři měsíce stal odborník! Co mě zaujalo / překvapilo:
1. Když se člověk prokouše příhodami na ostrově, zjistí ke svému překvapení, že je teprve v jedné třetině knihy. A to přesto, že Defoe líčení natahuje jak může (např. první dny na ostrově popisuje dvakrát, jednou, jak proběhly, podruhé, jak si je Robinson zapsal do deníku). Ty dvě následující následující třetiny jsou navíc o dost nudnější, přes neustálé bitky s divochy a Tatary.
2. Robinsonova osobnost mi vůbec nebyla sympatická. V podstatě se jednalo o velice sebestředného člověka. Viz jeho úvahy o Prozřetelnosti. Prozřetelnost má být dobrá, protože ho zachránila z lodi a dala mu šanci na polepšení. Ovšem já se ptám, jak mohla být dobrá, když zároveň zahubila všechny ostatní námořníky, těm šanci na polepšení nedala, aha?! Zároveň i dáváním času na pokání argumentuje Pátkovi na jeho dotaz "proč bůh nezabije ďábla". Pátek se s tím spokojí, ovšem já jsem náročnější a ptám se, proč bůh tuhle šanci nedal i dalším? Kdo má ten přístroj na komunikaci s mrtvými? Že bych se dojel Defoa zeptat na hřbitov Bunhill Fields.
3. Podle Defoa současní Španělé a ostatní národy Evropy odsuzují dávné vyhubení miliónů domorodců Španěly v Americe.
4. Dřívější muškety a pistole patrně fungovaly jako současný kulomet či brokovnice, do každé Robinson dokázal narvat několik kulí najednou ("já sám jsem nabil čtyři muškety, každou peti velkými a dvěma menšími kulkami").
5. Pátkovi bylo "asi dvacet šest let" - což není ani na desítky, pětky, ani na tucty - jakou početní soustavu tehdy Angličané používali? Anebo se člověk za ten rok od 25 výrazně změní?
6. Při odjezdu z ostrova se plně projevila Robinsonova sobeckost. Jednak odjel a o ostrov se x let vůbec nezajímal. Jednak nechal na ostrově tři plně ozbrojené zlotřilé Angličany a odjel, i když věděl, že z jiného ostrova přijíždí x Španělů, které tak nechává Angličanům ve spárech. No, možná to udělal Defoe schválně, aby měl ve druhém díle o čem psát, protože dobrá polovina stránek se pak věnuje problémům a všelijakým šarvátkám na ostrově. A Robinson sám toužil skoro 30 let dostat se z ostrova, ovšem pozdější osadníky zapřisáhl, aby ostrov neopouštěli.
7. Poslední část knihy je k uzoufání nudná a když ne nudná, tak nechutná. Např. popis vyvraždění vesnice námořníky jen kvůli tomu, že domorodci zabili jednoho námořníka, který znásilnil domorodou dívku. Taky bizarností oplývá, mám na mysli popis spálení pohanské modly. Kdy se tatarským kněžím Defoe Robinsonovými ústy vysmívá, proč ten jejich bůh tomu spálení nezabránil. Jako kdyby nikdy na světě žádný křesťanský kostel nehořel, že. A ještě navrhuje vyvraždit celou vesnici, když uctívají takovou modlu. No, co si budeme nalhávat, radši jsi jdu přečíst Robinsona od Plevy.

všechny komentáře

Související novinky (4)

Knižní novinky (11. týden)

13.03.2022


Knižní novinky (10. týden)

06.03.2022


Knižní novinky (9. týden)

28.02.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Robinson Crusoe v seznamech

v Právě čtených25x
v Přečtených3 817x
ve Čtenářské výzvě446x
v Doporučených129x
v Knihotéce848x
v Chystám se číst315x
v Chci si koupit65x
v dalších seznamech24x