Robot na konci tunelu přehled

Robot na konci tunelu
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354694/bmid_robot-na-konci-tunelu-cCM-354694.jpg 4 42 42

Zpráva o podivném stavu světa a co s tím. Dost možná stojíme na prahu nové éry. Vyspělý svět se dal na cestu multikulturalismu, genderové korektnosti, rozpadu tradičních rodin a hodnot. Přestože procházíme obdobím historicky největšího blahobytu, neužíváme si to, naopak. Spotřeba antidepresiv je rekordní, některé země již vymírají a úbytek původního obyvatelstva kompenzují jen díky imigraci. Regulace se neustále zvětšuje a svobod drasticky ubývá. A jako by dnešní společnost neměla dost problémů sama se sebou, přichází do toho ještě další rána: Čtvrtá průmyslová revoluce. Šíří se strach, že rostoucí robotizace připraví lidstvo o práci a že umělá inteligence je pro lidstvo větší hrozbou než války či epidemie… Známí ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora, autoři několika bestsellerů, nositelé ceny čtenářů Magnesia Litera a popularizátoři světa peněz přichází s výbušnou zprávou o stavu dnešního světa. Stojí lidstvo na prahu ráje, anebo naopak pomalu degeneruje a řítí se vstříc svému konci? A jsme odsouzeni do role pouhých diváků, anebo můžeme o svém osudu rozhodnout sami? Dá se vůbec v okamžiku těchto dějinných změn najít něco jako svatý grál štěstí? Odpověď na tuhle otázku vás hodně překvapí…... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Robot na konci tunelu. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (12)

Milonak
19.01.2020 4 z 5

Už jsem od autorů četl "Nahou pravdu", takže jsem tak nějak tušil, co od knihy očekávat. Navíc je kniha vydaná - na rozdíl od Nahé pravdy - až v roce 2017, takže v 2019 více reflektuje současnost. Autoři mají velký přehled a zajímavě glosují současný vývoj v různých oblastech našeho života a stejně tak výrazně "suverénně" (někdy snad až příliš) předpovídají budoucnost. V ekonomicky zaměřené části knihy s nimi nelze než plně souhlasit, v některých dalších částech ale už tolik ne - určitá "posedlost" např. sdílením téměř čehokoliv, energií z obnovitelných zdrojů a drony je až příliš okatá. Určitě to je budoucnost, ale nemyslím si, že až do takové míry jak to autoři tvrdí. Myšlenky se občas opakují, chvílemi je to až moc ukecané, ale kniha opravdu stojí za přečtení a zejména pak za zamyšlení se. Kam to vlastně spějeme.

freestyla
21.11.2018 4 z 5

Pár citátů z této osvěžující knihy:

"Běda aby se zbloudilá ovečka chtěla vzdát svých sociálních práv a starat se o sebe sama! Takové podvracení morálky nebudeme tolerovat!
Když už jsme jednou vynalezli "bezbolestné porody", to by tak ještě hrálo, aby si nějaká alternativní matka vymyslela, že chce porodit přirozeně bez tišení bolesti! A tak začaly v minulosti mnohé české porodnice fungovat na principu, že žena, která dorazila do porodnice, automaticky bez nároku na protest dostala injekci opiátů, aby nejen cítila menší bolest, ale aby také byla více omámená a méně "problematická" pi diskuzích s personálem. A tyto totalitní manýry vydržely v některých případech i po roce 2000."

"Ženy ztratily víru ve své ženství, a přestaly věřit, že dokáží dítě přivést na svět svými vlastními silami. Představa, že z nich dítě není vyoperováno mužem v bílém plášti, se pro ně stala noční můrou. Uvěřily, že bez skalpelu a nohou ve třmenech, katetrů, kanyl a připnutých kardiotokografických sond se dítě zrodit prostě technicky vzato nemůže."

"Tak k čemu je vlastně regulace? Přeci ke třem věcem: Aby plodila odpor, obcházela se a selhala."

"Úvěry jako ekonomický stimul mají tu výhodu, že se musí vrátit. Dotace mohou financovat nesmysly, které nejsou třeba, a jen se na nich někdo obohacuje. Úvěr však bude splacen jen tehdy, pokud bude mít ekonomický smysl. Nikdo ho tedy bez očekávané návratnosti neposkytne. Úvěry se tak dají mnohem hůř zneužívat než dotace."

"Společnost, která si uvědomí rozdíl mezi slovy léčit a vyléčit a bude platit lékaře jen za vyléčení nebo za prevenci, může vše změnit. Moderní společnost by neměla platit samotnou léčbu. To je jen neetický business, díky němuž náklady na zdravotnictví rostou ve vyspělých státech do závratných částek a nikdy se nezastaví. To vyléčení si zaslouží platit zlatem."


Dejvid
14.11.2018 3 z 5

Určitě se mi líbila první, ekonomická část knihy, popisující současný, zdaleka ne ideální ekonomický stav většiny zemí a je jeho příčiny. Další části věnující se průmyslové revoluci 4.0 jsou za mě horší. Kdo se tématem trochu zabývá, najde množství nepřesností či vyloženě nepravdivých tvrzení (například že Tesla posílá rakety do vesmíru). Rovněž autoři zde nadměrně využívají slovo "robot" i v případech, kde evidentně myslí umělou inteligenci, což opravdu není totéž. Na knize je hodně vidět, kde jsou autoři v kramflecích (ekonomie), a kde ne (především IT).

všechny komentáře

Související novinky (2)

Žebříček nejprodávanějších e-knih (říjen)

04.11.2017


Žebříček nejprodávanějších eknih (září)

19.10.2017


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Robot na konci tunelu v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených52x
ve Čtenářské výzvě8x
v Doporučených4x
v Knihotéce55x
v Chystám se číst56x
v Chci si koupit15x
v dalších seznamech1x