ROBOT100: Povídky přehled
* antologie , Jaroslav Olša Jr. , Richard Klíčník
Povídková antologie ke stoletému výročí slova robot. Právě jím bratři Čapkové obohatili světovou slovní zásobu. A letos je tomu právě sto let, kdy se slovo robot poprvé objevilo v tisku, což je jedinečný důvod k oslavě, protože robot je slovo z budoucnosti, která se stala dneškem. Přispěli ti nejlepší čeští autoři fantastiky, jejichž texty doplnil slovenský spisovatel Michal Hvorecký i současná světová jednička na poli městské fantasy Ben Aaronovitch a doslov napsal Robert Silverberg. Projekt ROBOT100 se tak stal první českou antologií, do které se podařilo získat originální povídku hvězdy světové fantastiky. Symbolicky vychází v nakladatelství Argo jako 4444. svazek. Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize ROBOT100: Povídky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
V této sbírce věnované 100letému výročí vydání Čapkovy hry R.U.R si najde snad každý svou oblíbenou povídku. A nemusí to být ani zrovna fanoušek sci-fi. Třeba takový Tanec rytířů od P.Kosatíka je protknut spíš mystikou. Povídka, která se mi nejvíce líbila, Dar smrtelnosti od P.Stančíka zase představuje kouzelnou vzdálenou budoucnost, ve které se hovoří latinsky. A kouzlí se také v povídce britského B. Aaronovitche, jejíž děj je zasezen do Prahy v době před druhou světovou válkou.
Dočteno a musím přiznat, že nesdílím až tak nadšení, které se objevilo v recenzích v médiích. Je to hlavně proto, že některé povídky prostě zastarají. Jsou čtivé, výborně napsané, ale pracují až příliš s aktuálním děním způsobem, který není nadčasový. A tohle ani nepochybné schopnosti autora napsat dobrou povídku nezachrání. Jako by nějak jejich autoři zapomněli na okřídlené rčení, že Pán Bůh s námi hraje šachy. Hraje.
Jinak pro mě osobně je jednoznačně nejlepší povídkou celé antologie povídka paní Kadlečkové. Na Čapka navazuje jemně, přitom z jeho slavné hry vytahuje to opomíjené a nanejvýš zajímavé. Navíc pracuje s tématem, které je jí blízké. Vlastně tématy, protože nejen tinktury, ale i hrdina outsider, který není tím, kým se zdá, je jejím tématem.
Z ostatních ani moc nemám zájem někoho vypíchnout. Je to totiž natolik různorodá směsice, že bych musela dělat rozbor každé z povídek, aby hodnocení mělo smysl. Jako u každé antologie jen čas ukáže nakolik jsem měla ve své mini recenzi pravdu a nakolik tato antologie bude smysluplně držet pohromadě za 10 nebo 20 let.
Jo a přečtěte si to. Česká sci-fi dlouho na takovou událost čekala, Čapek si rozhodně takovýhle hold zaslouží a litovat nebudete.
Související novinky (1)
Knižní novinky (43. týden)
18.10.2020
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha ROBOT100: Povídky v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 24x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Knihotéce | 37x |
v Chystám se číst | 27x |
v Chci si koupit | 13x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
roboti povídky Karel Čapek, 1890-1938 sci-fi výročí
Část díla
- Dar smrtelnosti 2020
- Jenkins, Bonzačka a vlci 2020
- Layla 2020
- Málo mluví 2020
- Miroslavova úžasná ruka 2020
Sbírka obsahuje celkem 13 povídek, které více či méně navazují na děj R.U.R. Většina povídek se odehrávala ve světě, v němž bylo lidstvo vyhlazeno a nyní další generace robotů bojuje proti svým rodičům. Nejvíc mě zaujaly povídky, v nichž vystupují přeživší lidé Boží omyl (J. Mostecký) a Jenkins, Bonzačka a vlci (F. Novotný). Nejlepší dle mého názoru je Rosumův univerzální rosol (V. Kadlečková).