Rozhovory s priateľmi přehled

Rozhovory s priateľmi
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454240/bmid_rozhovory-s-priatelmi-fJ2-454240.jpg 4 462 462

Inteligentný debut autorky oceňovaného románu Normálni ľudia rozpráva príbeh dvadsaťjedenročnej dublinskej študentky a poetky Frances, jej kamarátky Bobbi a o dekádu staršieho bohátého manželského páru Melissy a Nicka, s ktorým vytvoria nečakané spojenie. Keď sa však Frances a Nick nečakane intímne zblížia, musí chladná intelektuálka, ktorá doposiaľ chodila iba s lesbičkou Bobbi, prvý raz v živote čeliť vlastným neovládateľným emóciám. A má vôbec ľúbostný trojuholník šancu na prežitie?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lindeni
Originální název:

Conversations with Friends, 2017


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rozhovory s priateľmi. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (95)

Carlita.cte
26.12.2024 2 z 5

Jak by řekl klasik: tuto knihu jsem dočetla jen proto, abych zjistila, co na ní ostatní mají. První setkání se Sally Rooney nebylo zrovna takové, jaké jsem si představovala a dost jsem přemýšlela, z jakého úhlu hodnotit tuto knihu. Podle toho, jakému publiku je určena, podle nadšených recenzí nebo čistě podle mého čtenářského vkusu? Čistě literárně mi to totiž přišlo velmi průměrné a kdybych nevěděla, jaký je kolem autorky hype, tak bych tuhle knížku nedočetla a upadla by v zapomnění. Styl psaní mi přišel takový podivně nevýrazný, postavy místy afektované a jindy zase apatické, pořád jsem čekala na nějaký zlom či co a nic se nedostavilo.
.
Pokud bych však po usilovném přemýšlení měla vyzdvihnout, co se autorce povedlo, tak určitě zachycení tápání hlavní hrdinky, její zvláštní těkavost ve vztazích a náladách, neukotvenost v životě, depky, sklony k sebepoškozování, tragické myšlenky (byť by mi to sedělo na dívku 15/16 let a ne na vysokoškolačku).
.
Co mě osobně lezlo na nervy byly pseudointelektuální řeči o kapitalismu, komunismu, společenských vrstvách, atp. Zdráhám se uvěřit, že Sally Rooney je hlasem současné mladé generace, která pouze kritizuje svět svých rodičů, ale jediné čím proti tomu bojuje je, že se nechce nechat zaměstnat, řeší jestli je monogamní či polygamní a pronáší věty typu "krajinomalba je fetišizace nedotčené přírody a je patriarchální a nacionální".

koryslava
21.09.2024 3 z 5

(SPOILER) Rozporuplné pocity. Čte se to dobře, zase je to jak seriál. (Zní to, jako kdyby to bylo téměř napsáno jako scénář. Opět.) Je to iritující, v mnoha směrech, a nevím, jestli je to záměr. Postavy jsou víceméně všechny nesympatické. Vztah hlavní hrdinky s ženatým mužem postrádá vášeň, bylo mi nějak jedno, jestli spolu skončí nebo co se stane obecně. Je to banální (krásný slavný lidi, holka spisovatelka - jak originální, wow, milostné trojúhelníky ve středu zájmu, fancy destinace, pseudointelektuální rozhovory), depresivní (u málokterých jiných knih o mladých lidech v západní zemi jsem tak moc ráda, že žiju svůj život, a ne jejich. Tisíckrát může randit s nádherným hercem a jezdit do vily ve Francii, jsem tak moc ráda že nejsem ona.)
Na druhou stranu, je to zvláštním způsobem věrohodné a občas vám to dá podnět na přemýšlení. Jak se stále baví o politice a hrozně intelektuálních tématech, a připadají si díky tomu děsně nadřazeně, říkají si že jsou komunistky, ale vlastně jsou to jen takový řeči a nálepky, ne, že by to něco znamenalo. Jak se spolu s Nickem rozcházeli a zase dávali dohromady, jak to bylo něco komfortního, čeho se těžko zbavuje. Jak mezi sebou měli ten nerovný vztah, a hezky na tom šlo ukázat, že ačkoliv ona je ta aktivní, on stále má větší moc, a jeho pasivita je potom vlastně výmluvou, že se nemusí cítit špatně.
Ukázka toho, že se lidé a mladí lidé ve vyspělé společnosti cítí blbě, někdy bez zjevného důvodu, ostatním (i mně) to může připadat hloupé a zbytečné, ale děje se to, lidi nerozumí sami sobě a nevědí, kde se v nich berou ty sebedestruktivní sklony.
Takže vlastně nevím, jestli to bylo dobrý. Každopádně souhlasím s některou z předchozích komentujících v tom, že jsem si moc přála aby se Bobbi spustila s Melissou a pak měli všichni mezi sebou polyamorní vztah.
Jo, a jsem ráda, že tam fakt byly rozhovory. Stále bych ocenila aby jich bylo víc, místo vět typu "Bavili jsme se o válce v Íráku" by mě opravdu zajímalo slyšet tu konverzaci, ale furt lepší než Normální lidi.


B.V.
26.07.2024 5 z 5

Po přečtení Normal People a Beautiful World, Where Are You jsem se vrhla na Conversations With Friends. Vrhla je vlastně silný slovo, dlouho jsem to odkládala, protože díky předchozím dvěma knihám už vím, jak mě Sally umí rozložit. A taky že jo. Ani od této její prvotiny jsem se nedokázala odlepit. Kdybych měla říct, co všechny knihy Sally Rooney spojuje, byla by to hlavní postava, která je introvertní, uzavřená, rozbolavělá, se silným pocitem méněcennosti a s velmi nezdravým rodinným zázemím. Neumí si říct o to, co chce nebo potřebuje, protože je zvyklá nezabírat moc místa a skrývat, co cítí, aby jí nikdo nemohl ublížit. Miluje literaturu, je velmi inteligentní a její vztahy jsou komplikované. Někdy je tam takových postav i víc. Kdo nikdy nic netajil, kdo neskrýval svoje pocity, aby nemohly být použity proti němu, kdo se nebojí, že ostatní zklame jen tím, kým je – tomu tahle kniha nejspíš nesedne. Mně sedla hodně. Ale to bylo jasný už předem. Těším se na příští román autorky. Nepochybuju, že mě opět rozloží na kusy.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Tipy na filmy a seriály podle knižní předlohy

07.04.2024


Knižní novinky (45. týden)

01.11.2020


Knižní novinky (24. týden)

09.06.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2017 - Sunday Times Young Writer of the Year Award


Kniha Rozhovory s priateľmi v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených623x
ve Čtenářské výzvě85x
v Doporučených22x
v Mé knihovně144x
v Chystám se číst351x
v Chci si koupit74x