Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou přehled

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465998/bmid_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-eQk-465998.jpg 4 386 386

Rozšířené, aktualizované vydání úspěšného titulu. Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem. Druhé vydání je rozšířené o kapitolu, jež přináší pohled na dramatický konec mandátu prezidenta Donalda Trumpa.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (95)

kristleko
08.12.2024 4.5 z 5

Knihy zahraničních zpravodajů dovedou "jemně nakousnout" příběhy a témata, z nichž se poskládá plastický obraz příslušné země. Martinu Řezníčkovi se to povedlo, v USA působil v letech 2012 až 2017 a zpravodajsky zachytil mimo jiné cestu Donalda Trumpa do Bílého domu od začátku kampaně na zlatém eskalátoru Trump Tower přes primárky v promrzlé Iowě až po překvapivé vítězství v listopadu 2016. Kromě skalních republikánů ho tehdy volili i lidé, kteří sice inklinovali k demokratům, ale chuť zkusit něco nového a nedůvěra k Hillary Clintonové převážily jakékoliv Trumpovy charakterové vady a nesmyslné sliby. Ztělesněním tohoto světa je čtyřicátník v klobouku na republikánském konventu v Clevelandu, který nemá dost peněz a loví aspoň veverky, aby svým dětem dopřál trochu masa. Podobné problémy mimochodem řeší čtyřicet milionů Američanů... Nemyslím si, že by Hillary narazila do "skleněného stropu" jako první ženská kandidátka na prezidenta, spíše Demokratická strana narazila s její nominací do zdi nenávisti vůči establishmentu, který Hillary zosobňovala. To nesnižuje význam například ruského vměšování do voleb, kdy se mezi lidmi rozšířily dezinformace a už tam zůstaly, nicméně příčina Trumpova triumfu byla jinde. V dalších částech knihy Řezníček mapuje palčivá místa současných USA, ať už rasové nepokoje v Baltimoru nebo masové střelby (nejen) ve školách, které díky široké (a ústavně chráněné) dostupnosti zbraní prorostly do americké každodennosti. A věnuje se i "české stopě" za oceánem, ať už příběhu Martina Greenfielda, který jako Žid z Podkarpatské Rusi přežil Osvětim a založil v New Yorku krejčovství, odkud brali obleky i američtí prezidenti, nebo Čechům v Texasu, kteří mají k českému folklóru jistě blíže než my, co žijeme v Praze. Když autor odloží veřejnoprávní sterilitu a snahu "dotknout se hvězd" (jako u rozhovoru s Kissingerem), poskytuje poučený vhled liberálního novináře do doby, kdy v Americe začínala velká (nejen politická) proměna, která ještě neskončila a u které není jasné, kam povede.

Rilian
10.10.2024 2 z 5

Svým nízkým hodnocením nikterak nesnižuji osobu pana Řezníčka, kterého si vážím, nebo čtivost jeho knihy. Určitě mnoho čtenářů nadchne a v mnohém poučí. V mém případě jsem se ovšem nedozvěděl příliš mnoho nového a kniha mi tak spíše jenom připomněla mnoho událostí, na něž se v posledních dynamických let zapomnělo, což je také užitečné.


Renatka11
27.09.2024 5 z 5

Tuhle knížku už mám doma skoro dva roky, ale až teď, pár týdnů před dalšími americkými prezidentskými volbami, na ni přišel ten správný čas. O tom, komu bych jako Američan dala svůj hlas, jsem měla jasno už před jejím přečtením a nic se na tom nezměnilo, ale minimálně mi to pomohllo ne snad úplně pochopit opačnou volbu, ale aspoň se na volby optikou druhé strany podívat. Zároveň jsem si hodně rozšířila obzor mého vnímání Ameriky vůbec. Spousta informací pro mě byla nová, třeba typicky americké učení dějepisu pomocí příběhů, stěhování po cele zemi nejen za prací nebo vysokoškolským vzděláním, ale i za vzděláním mladších dětí, uvědomění si, že Amerika vděčí za status hospodářské velmoci kromě jiného historicky také otroctví.
Jak sám autor v předmluvě doporučuje, hodně jsem googlila, abych si našla o nakousnutých tématech něco víc. A tak jsem objevila Stahl House, tak podobný mé milované vileTugendhat, který
mě nadchnul stejně jako Cliff House se svou pestrou historií a úžasnými lázněmi Sutro Baths. Při čtení kapitoly Trumpova volební noc jsem byla skoro stejně napnutá jako při sledování přímého přenosu v noci před 8 lety. A nejsilnější pro mě byla kapitola Střelné zbraně s popisem "cvičení mimořádných událostí".
Martina Řezníčka si velmi vážím jako moderátora a zpravodaje a i jeho knižní prvotina mě hodně bavila.

"Tak, milá Ameriko, ať má jednou i tvůj příběh happy end! Máš ho přece tak ráda. Godspeed!"

všechny komentáře

Související novinky (3)

10 nejprodávanějších eknih (duben)

10.05.2020


10 nejprodávanějších eknih (březen)

06.04.2020


Knižní novinky (12. týden)

16.03.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou v seznamech

v Právě čtených20x
v Přečtených548x
ve Čtenářské výzvě146x
v Doporučených27x
v Knihotéce167x
v Chystám se číst247x
v Chci si koupit58x
v dalších seznamech4x