Různá vyprávění o jedné společnosti přehled
Martin Buchtík
V nyní předkládané publikaci shrnuje a interpretuje nové výsledky ředitel STEMu, sociolog Martin Buchtík. V poutavém textu přibližuje, na základě čeho si vytváříme postoje k dění ve společnosti. Dochází mimo jiné k závěru, že česká společnost není ani tak pevně rozdělená podle jedné osy, jak se často postuluje, ale spíš roztříštěná na postojové skupiny, které se, mnohdy bez zjevné vzájemné souvislosti, staví k jednomu problému jak a k jinému zase onak. Výzvy pro zastupitelskou politiku to ovšem nečiní o nic menší.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Různá vyprávění o jedné společnosti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Různá vyprávění o jedné společnosti v seznamech
v Přečtených | 6x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 14x |
v Chci si koupit | 5x |
Knížka je to stručná, ale bezesporu přínosná a inspirativní. Po dočtení musím konstatovat, že mě dokonce naplnila mírným optimismem, pokud jde o českou společnost a její vyhlídky (snad to teď nezakřiknu).
Nedostatkem publikace je, že ač se Martin Buchtík, jinak bezpochyby skvělý odborník, snaží sebevíc, nedaří se mu psát tak čtivě a poutavě, jako se to povedlo třeba Danielu Prokopovi ve Slepých skvrnách nebo Pavlu Pospěchovi v Neznámé společnosti. Odborné termíny sice opisuje všeobecně srozumitelnými (a poněkud zjednodušujícími) českými výrazy, leč přijde mi, že teoretický či myšlenkový konstrukt skrývající se za nimi je pro čtenáře neobeznámeného s oborem mnohdy beztak vcelku složitý, tudíž se to nečte dobře.
Druhá věc, která mě trochu zaráží, se týká kvalitativního výzkumu, resp. deníkového šetření, z něhož Buchtík vychází ve velké části svého výkladu. Uvádí totiž, že jej prováděl na vzorku 33 osob. To se mi jeví (podotýkám, že z pozice neodborníka) jako počet příliš malý a mám pocit, že úvahy a závěry na základě toho činěné to může v jistém smyslu deformovat. Jinak řečeno, má subjektivní zkušenost je taková, že naše společnost podlehla vyhraněnějšímu rozštěpení a diferenciaci (vnímáno z perspektivy jara 2024), než Buchtík v návaznosti na svá zjištění tvrdí.
Vzdor výše uvedenému ale platí, že mě kniha obohatila o řadu nových souvislostí či perspektiv a ještě jednou vyzdvihuji i její konstruktivní (a opatrně optimistické) poselství.