Rytíři bušidó - Stručné dějiny japonských válečných zločinů přehled
Edward Frederick Langley Russell
Zvěrstva japonských vojáků v čínském Nankingu poděsily dokonce i nacisty, kteří v příštích šesti letech měli prokázat, že jsou v hromadném vyhlazování lidí stejně obeznalí. Na chování japonských vojáků měl významný vliv kodex „bušidó“, podle kterého byla jediným dostatečně čestným jednáním smrt. Japonci, kteří si nevážili ani vlastních životů, nelidsky zacházeli nejen se zajatci, jimiž pohrdali, ale i s obyvateli obsazených území. Počet obětí – přes 200 tisíc – už nebyl nikdy překonán.... celý text
Literatura faktu Válečné Historie
Vydáno: 2012 , Naše vojskoOriginální název:
The Knights of Bushido: A Short History of Japanese War Crimes, 1958
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rytíři bušidó - Stručné dějiny japonských válečných zločinů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Kniha, v které až neuvěřitelně drastický obsah vítězí nad statisticky popsanou formou, což je ale zřejmě účel knihy – vylíčit fakta. Co naopak taková kniha nevyhnutelně potřebuje je nezaujatý autor, což z mého pohledu Lord Russell nebyl a často jsem měl pocit, že se autor dokonce snaží vnutit čtenářům svůj osobní pohled na věc.
Po přečtení knihy se mi ani nechtělo uvěřit co všechno jsou lidé schopní snést a vydržet, ale hlavně čeho jsou určité skupiny lidí schopny činit.
Nicméně zaujatý pohled autora a místy opakovaní stejných údajů knihu degraduje. Na druhou stranu přímé citace a opisy svědectví knize přidávají na hodnotě, proto 3 hvězdičky.
Kniha sice pracuje s reálnými informacemi, ale tyto vytrhává z kontextu a účelově je selektivně prezentuje tak, aby vytvořila maximálně negativní obraz Japonska.
Jak je to s objektivitou knihy napovídá i skutečnost, že ji vydalo v roce 1961 Naše Vojsko, což se přihodilo jen málokteré knize ze západu a zařadila se tak po bok knih z per spolehlivých sovětských spisovatelů.
Pro zvídavé čtenáře doporučuji zejména velmi profesionálně nepodjatě napsanou knihu nizozemského soudce tokijského tribunálu Rölinga "Tokijský proces", nebo . např. knihu Viktora Mussika "Žlutí nastupují" z roku 1936, jejíž autor prezentuje věci z čínského pohledu a k Japonsku je značně kritický, ale neignoruje okolní realitu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Rytíři bušidó - Stručné dějiny japonských válečných zločinů v seznamech
v Přečtených | 20x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 30x |
v Chystám se číst | 17x |
v Chci si koupit | 7x |
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Japonsko válečné zločiny japonské zajetí Nankingský masakr válečné oběti japonské dějiny
Smutné, leč pravdivé.