Samožerbuch - Autofestšrift přehled

Samožerbuch - Autofestšrift https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54699/bmid_samozerbuch-autofestsrift-Rhh-54699.jpg 4 38 38

Druhé, doplněné vydání jubilejní padesáté publikace nakladatelství Sixty-Eight Publishers, která líčí vzpomínky Zdeny a Josefa Škvoreckých na vznik a historii nakladatelství, jež za dobu své existence vydalo více než 200 titulů. Kronika obsahuje zákulisní informace o některých dílech, která Škvorečtí vydali, a úryvky z dopisů čtenářů z celého světa. Po okupaci Československa v srpnu 1968 bylo zřejmé, že vydávání dalších Škvoreckého knih nebude možné. Rozhodl se proto s manželkou, spisovatelkou Zdenou Salivarovou, emigrovat do kanadského Toronta, kde začal na univerzitě přednášet anglickou a americkou literaturu a vyučovat tvůrčí psaní. V Torontu založili s manželkou významné nakladatelství '68 Publishers (čti Sixty Eight Publishers), kde jako první kniha vyšla Škvoreckého sžíravá satira na armádu Tankový prapor (1971). V exilovém nakladatelství dále vycházely knihy, které byly v tehdejším Československu zakázány.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Samožerbuch - Autofestšrift. Přihlašte se a napište ho.

los
27.12.2022 3 z 5

doporučuju každému, kdo má rád tvorbu manželů Škvoreckých a kdo se zajímá o exilovou literaturu: Autofestšrift prozradí mnohé detaily ze zákulisí 68'Publishers (především o reakcích čtenářů a abonentů) a z osobní minulosti J. Š. i Z. S., ale hlavně inspirace a reálné předlohy románů Zbabělci, Mirákl či Honzlová

knížku by měl číst čtenář aspoň trochu poučený reáliemi a dobovým kontextem, a taky znalý výše zmíněných literárních děl, jinak mu unikne většina souvislostí

Radek99
24.11.2021 4 z 5

Historie legendárního exilového torontského nakladatelství ,,68 Publishers" z pera obou jeho provozovatelů - manželů Škvoreckých. Je dobré si tuhle kompilační knihu složenou ze vzpomínek, dopisů čtenářů i osvětlení celé řady okolností, ale i fotografií, přečíst a komparovat třeba s takovým Milanem Kunderou, někdejším profesorem Zdeny Salivarové na FAMU - zatímco Kundera si hraje na schovávanou, neusále mystifikuje kol svého díla i života a cíleně se snaží přepsat svoji ne úplně bolševickým hnojem nepotřísněnou biografii, neboť se během 50. a začátkem 60. let ve stalinistické žumpě slušně namočil, Škvorečtí v roli novodobých národních buditelů zpoza železné opony zachraňují českou literaturu a navíc o tom i transparentně a otevřeně informují své laskavé čtenáře... Alespoň takhle na dálku děkuji za vše, co jste pro českou literaturu udělali!

helena8303
22.10.2021

Kap 66 všechno napsal i za mne.
Připodepisuji!

25 říjnových eknih zdarma