Sedm principů spokojeného manželství přehled
John Gottman
„Sedm principů spokojeného manželství“ je vyvrcholením celoživotního díla významného amerického psychologa Johna Gottmana, jednoho z nejcitovanějších a nejvlivnějších odborníků na manželství, rozvody a rodičovství v USA i ve světě. Díky výzkumům prováděným desítky let nabízí John Gottman mimořádně bohatý vhled do problematiky dynamického vývoje soužití v páru. Jeho kniha tak představuje opravdový milník v diskuzi nad otázkou úspěšných dlouhodobých partnerských vztahů. Autor odstartoval svůj vědecký výzkum v roce 1992, kdy shromáždil 700 novomanželských párů, které požádal, aby si 15 minut povídaly o čemkoliv s tím, že si rozhovor zaznamená na kameru. S kolegy tyto záznamy podrobně analyzoval a na základě poměru pozitivních a negativních slov předpověděl, zda spolu partneři vydrží dalších deset let. Porovnání odhadů se skutečností po určené době šokovalo celý vědecký tým, prognózy platily v 94% případů! Ukázalo se, že mezi jednu z klíčových proměnných ovlivňujících výsledek „rovnice šťastného vztahu“ patří vzájemné vnímání kladných a záporných vlastností obou partnerů. Páry, které ve vztahu vydrží, mají pětkrát více pozitivních interakcí, než negativních. Pokud tento poměr klesne pod 5:1, vztah se rozpadne. Podle většiny teorií o vztazích je důležitá komunikace, komunikace, komunikace. Tento mýtus autor vyvrací společně s dalšími mýty, které jsou nejen mylné, ale také pro dlouhodobý vztah potenciálně kritické. Johnu Gottmanovi se podařilo identifikovat schémata poukazující na destruktivní komunikaci a konfliktní vzorce, predikující rozpad vztahu. Jeho profily problémových párů, které dokázaly vzkřísit svůj vztah těsně před rozvodem i příběhy manželů, kteří mají to štěstí a proplouvají životem ruku v ruce, budou jistě poučné i pro vás. A pokud vás zajímá, jak jste na tom právě vy, máme dobrou zprávu. V knize najdete řadu dotazníků a cvičení, podobných těm, které používá John Gottman ve své poradně. Jejich cílem není pouze vypočítat, zda svazek vydrží. Model je upraven tak, aby se dal využívat k co nejpřesnějšímu určení, kde máte v páru největší problémy. Pak se můžete na tato místa zaměřit a programově měnit své reakce a chování. Kniha poprvé vyšla v roce 1999 a stala se světovým bestsellerem. Doteď si udržuje silnou pozici mezi nejprodávanějšími knihami na Amazonu a čítá téměř 700 hodnocení s průměrem 4.5 hvězd z 5. Autor letos vydal aktualizované vydání původní knihy doplněné o nejnovější výzkumy – a právě toto vydání v roce 2015 přineseme českému čtenáři. Zdroj: melvil.cz... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Rodina
Vydáno: 2015 , Jan MelvilOriginální název:
The Seven Principles for Making Marriage Work, 1999
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sedm principů spokojeného manželství. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (19)
Kniha mi připadá velmi přínosná Jelikož se na partnerství i manželství dívá velice komplexně a člověk se může velmi inspirovat i zažít mnoho Aha efektu. Líbí se mi příklady které autor uvádí z praxe to se určitě hodí plus také dotazníky ale myslím si že dotazníky těžké vyplňovat A být přitom objektivní Pokud člověk prožívá nějaké subjektivní pocity ohledně třeba druhého člověka jiné dotazníky jsou ale velmi validní. Co se principu týče určitě stojí za povšimnutí
Knihu jsem si přečetla, i když v současnosti žádný vztah nemám. A musím říct, že různá cvičení a dotazníky v ní mohou sloužit i jako dobrá cesta k sebepoznání. Pokud se tedy "dokopete" k tomu všechna ta cvičení udělat. Což si myslím, že v reálném vztahu moc lidí neudělá. Stejně jako nejspíš nebudou situace rozebírat tak moc do hloubky jako lidé v Gottmanově výzkumu.
Všech sedm principů se mi v podstatě líbilo, až na patové situace. Zde mi přišlo, že se autor vyhýbá tomu, aby nekorektně řekl, že v některých případech je prostě lepší vztah ukončit. Hodně mě třeba zajímalo, jaké řešení by navrhl v případě, kdy jeden z partnerů dítě chce a druhý ne. Protože tady by to jeho "prostě se s tím smířit" asi neuspělo. Místo toho dal do příkladů patových situací věci, které při troše snahy řešitelné jsou. Některým tématům se autor věnuje opakovaně, jiné podle mě mohl ještě více rozebrat např. žárlivost nebo právě situace, kdy je lepší ze vztahu odejít. Poslední, co mi nesedělo, bylo doporučení v doslovu, že bychom si měli každý týden s partnerem na hodinu sednout a povídat si o našem vztahu. Pořád takhle analyzovat vztah mi přijde až přehnané.
Na knize se mi nejvíc líbí, jak vyzdvihuje důležitost přátelství a respektu k partnerovi. Dále vysvětlení hrubého nástupu a rady jak ho zmírnit, upozornění na pokusy o nápravu, přijímání partnerova vlivu, důležitosti společných rituálů, vyvracení mýtů o vztazích. Autor má moc dobře zpracované také Čtyři jezdce apokalypsy. Tyto věci jsou podle mě opravdu přínosné a je super si je zapamatovat.
Je znát, že knihu napsal vystudovaný psycholog a celkově bych řekla, že i přes drobné výtky je to jedna z nejlepších a nejobsáhlejších knih zabývajících se vztahy.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Sedm principů spokojeného manželství v seznamech
v Právě čtených | 29x |
v Přečtených | 142x |
ve Čtenářské výzvě | 16x |
v Doporučených | 10x |
v Mé knihovně | 81x |
v Chystám se číst | 239x |
v Chci si koupit | 80x |
v dalších seznamech | 3x |
Autorovy další knížky
2015 | Sedm principů spokojeného manželství |
2016 | Čo ženy naozaj chcú |
2023 | Vitamín L |
Populárně naučná publikace s mnoha radami, jak se to má dělat správně. Určitě to pro někoho může být inspirací. Autor se zpočátku snaží vyvolat dojem na "evidence based" datech založené knihy. Vzhledem k tomu, že poukazuje na výzkumy, které nijak podrobněji nespecifikuje, a hlavně je necituje, mohou existovat a být validní, nebo taky ne. Většinu "vědeckých" fakt evidentně získal ve své "laboratoři", kde natáčí páry při hádce a následně odhaduje (tedy: "vědecky posuzuje"), jestli mají šanci na budoucnost. O sebenaplňujícím proroctví zřejmě nečetl. Postupně dokonce přechází ke klasickým tvrzením typu:"95% procent párů tohle a 30% tamto". Zřejmě pocit, že o vztazích ví všechno, sytí jeho bezbřehé vychloubání. Přitom, když si shrneme, že kniha neobsahuje žádná ověřená data a je to jen typologie, vycházející z jeho pozorování, není k němu důvod. Četla jsem to s myšlenkou, že bych knihu mohla doporučit některým klientům, ale to rozhodně neudělám.