Sex v pěti dílech světa přehled
Miloslav Stingl
Vyprávění cestovatele o milostných praktikách na různých světadílech.
Literatura česká Literatura naučná Erotika
Vydáno: 2017 , Audiotéka , Bookmedia , JotaInterpreti: Tomáš Jirman
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sex v pěti dílech světa. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (27)
Tento titul jsem poslouchala jako audioknihu a byl to vcelku zajímavý poslech. Obsahově se to zabývá tématem, které se týká vlastně nás všech - fyzickou láskou. Autor tu docela otevřeně, ale přesto velmi civilně a srozumitelně píše o tradicích a praktikách v otázkách sexu napříč kontinenty a národy. Některé věci mohou pro nás třeba být cizí a nepředstavitelné, ale v jiných končinách světa to může být naprosto normální. Ale v tom právě podle mne tkví přínos této knihy - autor čtenáře seznamuje právě s všelijakými rozmanitostmi a rozšiřuje tak obzory. Samozřejmě nikoho nenabádá, co přesně má kdo se svým sexuálním životem dělat. Jedná se skutečně hlavně o popis toho, co je kde v kterých končinách běžné, třeba i s ohledem na historii - zobrazeno na příkladu některých národů - tak, jak to pan autor při svých cestách coby entomolog vyčetl či zjistil při povídání si s domorodci či jinými kolegy-entomology.
Pokud vás otázky sexuality a různých podob fyzické lásky zajímají, tohle by vás mohlo bavit. Je to psané srozumitelně a poutavou formou. Vcelku otevřeně, ale ne nijak pohoršlivě či za každou cenu vulgárně.
Pokud vás nebaví moc číst, zajímá vás sex, drby a fun facts, tohle bude kniha pro vás.
Je útlá, čte se snadno a v rámci těch 120 stran projedete cel svět od Polynésie, přes Čínu, africké muslimy až po indiány.
Já se do toho pustila ze studijních důvodů, v rámci četby antropologické knihy do jednoho předmětu. Byl to bizár, chvílemi mi bylo doslova zle (zvlášť když jsem si dělala výpisky z ženské obřízky a zasvěcovacích rituálů žen do sexuálního života). Na druhou stranu informací a zajímavostí se dočtete víc než dost.
Je to opravdu populárně naučná kniha, trochu to klouže po povrchu, chybí tomu ucelenější koncept, není výjimkou ani přeskakování témat, ale svůj základní účel to plní.
Najdete tam fakt všechno, od pohádky o náčelníkovi s vlnícím se pyjem, který najde každou ženu v chýši, přes doporučení taoistů pro muže souložit za noc s 10 ženami bez ejakulace, aby byla nastolena rovnováha mezi jing a jang až po indiánské chlapce, kteří se kvůli snům stanou ženami a začnou uspokojovat mužovi choutky.
Hezké čtení přeju. Já si jdu dát něco konzervativnějšího.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Sex v pěti dílech světa v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 166x |
ve Čtenářské výzvě | 12x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 98x |
v Chystám se číst | 66x |
v Chci si koupit | 21x |
v dalších seznamech | 1x |
Autorovy další knížky
2006 | Sex v pěti dílech světa |
1966 | Indiáni bez tomahavků |
1986 | Války rudého muže |
1981 | Očarovaná Havaj |
2011 | Ostrovy krásy, lásky a lidojedů |
Někteří lidé si myslí, že u nás v Evropě je v současné době toho sexu až příliš a že už bychom zase mohli trochu brzdit a snad se i trochu vrátit do dřívějších cudnějších dob. Já ovšem zastávám úplně opačné stanovisko, totiž že sexualita se ještě pořád nesmyslně tabuizuje a že by byla žádoucí ještě větší otevřenost bez zbytečného červenání se. Proto jsem se zajímal o nějakou knihu, kde bych se dozvěděl, jak jsou na tom s přístupem k sexu obyvatelé jiných částí světa, o nichž jsem předpokládal, že nezatíženi staletou křesťanskou prudérií budou mít svobodomyslnější postoje. A tak jsem narazil na Stinglovu knihu, poněvadž je dobře dostupná a rozšířená.
Rovnou napíšu, že informační hodnotou knihy jsem byl spíš zklamán. Ne že bych se nic nového a zajímavého nedozvěděl (třeba to, že s tou svobodomyslností v sexu to občas nebylo slavné ani mimo Evropu), ale to bylo jen v některých kapitolách. Jak už zmínily předchozí komentáře, kniha působí značně neuceleným dojmem, fakticky je to takový pelmel bez ladu a skladu. Nevím, kdo její vznik podnítil, ale skoro to vypadá, že si nějaké nakladatelství na Stinglovi vyžádalo lehkou a čtivou knihu, která se bude dobře prodávat, a tak pan autor sesbíral různá témata, která ho napadla, a dal to na jednu hromadu. Je velmi pěkně vidět, že se snažil, aby ke každému světadílu (aby vyhověl názvu knihy) prostě něco napsal, bez ohledu na to, že celek bude nesoudržný. Když jsem se v nějaké kapitole dočetl o určité zvyklosti, chtěl jsem vědět, jak se k téže záležitosti stavějí jinde, ale v kapitolách z jiných částí světa se zase řešily úplně jiné záležitosti. Navíc bylo zřetelně patrné, které kapitoly vycházely z osobního výzkumu autora a které byly vyčteny z literatury. Svou roli v nesourodosti hraje i to, že některé kapitoly popisují současnost (tedy z hlediska doby výzkumu), jiné, jak to v dané části světa bývalo před staletími. Kniha je prostě jen taková "popularizační návnada", jak výstižně charakterizoval jeden starší komentář.
Tím nechci přímo říct, že kniha je pro čtenáře bezcenná. Je pochopitelné, že každý si z ní odnese něco jiného v závislosti na tom, jak k ní už předem přistupuje - pokud někdo zastává názor, že my v Evropě to tu v sexuální oblasti máme zařízeno nejlépe, ba dokonce snad "přirozeně", zatímco zbytek světa je (či aspoň byl, než jsme mu vnutili své vidění světa) "nepřirozeně" úchylný, tomu zřejmě kniha bude připadat jen jako sbírka kuriozit, ale snad aspoň někteří vnímaví lidé si po jejím přečtení uvědomí, že nám některé věci připadají přirozené či nepřirozené jen proto, že jsme od malička byli vychováni v jednom určitém názoru. Psát tady do komentářů, jak komu popisované praktiky připadaly, nepovažuju za jakkoli přínosné: že jiný kraj-jiný mrav, přece nemůže být nic překvapivého.
Já bych si od přínosné knihy na téma sexuálních zvyklostí ve světě představoval spíš to, že v každé kapitole nastolí jedno téma a bude postupně čtenáře seznamovat, jak se k němu stavějí tam a pak tam a pak zase onde, pak by se v další kapitole přešlo zase k jinému tématu a zase by se rozebíral postoj lidí z jednotlivých oblastí k němu a tak by se pokračovalo. Takového přístupu se mi v této knize nedostalo, takže se bude muset poohlédnout ještě někde jinde. Ale autorovi bych to zase nevyčítal, asi to vůbec nebyl jeho styl práce a tato kniha tak nejspíš nikdy neměla být koncipována.
P.S. K předchozímu komentáři: autor byl antropolog, nikoli entomolog (to by pak kniha musela pojednávat o sexuálních zvyklostech hmyzu).