Síla buddhismu přehled
Jean-Claude Carrière , Tändzin Gjamccho
Jak je na tom náš dnešní svět? Žijeme v epoše úpadku, nebo prosperity? Trvají dosud, či mají ještě naději opět se prosadit hodnoty jako dobrota, laskavost, soucit, nenásili? A co pro to my sami můžeme udělat? Kniha rozhovorů francouzského spisovatele a scénáristy s Jeho Svatostí 14, dalajlamou, duchovní a světskou hlavou Tibetu, nabízí podnětnou konfrontaci dvou pohledů na celou škálu naléhavých témat současnosti od ekologie, přelidnění planety a kontroly porodnosti přes rasismus, xenofobii, náboženský fundamentalismus, drogy, AIDS, trest smrti atd. až po roli filmu a televize, zobrazování násilí a otázku cenzury. Čtrnáctidenní rozprava, vedená v únoru 1994 v indické Dharamsale, vyvrací představu o nesmiřitelné různosti dvou světů a v duchu buddhistické myšlenky "jednoty všech lidí" dosvědčuje naopak, že nejen v praktických názorech, ale i ve smyslu hlouběji duchovním mohou mít k sobě Západ a Východ někdy překvapivě blízko. Současný buddhismus, jak ho ztělesňuje moudrá postava 14. dalajlamy a jak o něm Carriére čtenářsky přístupnou formou podává výklad, se zde i přes některé, evropské tradici cizí prvky, jeví jako "věda o duchu", poskytující přinejmenším dvojí cennou lekci: myšlenkové otevřenosti a tolerance.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1996 , Mladá frontaOriginální název:
La Force du bouddhisme
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Síla buddhismu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
... každý z nás má v sobě hodnotu, která jen čeká, abychom ji probudili ... ... úžasný rozhovor dvou moudrých lidí, konfrontace západního a východního myšlení na "lidské" úrovni ... krásná kniha, kerá není svatá, přesto její vnitřní záře posílá vaši duši k nebi :)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Síla buddhismu v seznamech
v Přečtených | 11x |
v Knihotéce | 6x |
v Chystám se číst | 1x |
Tahle kniha je malá, tenká a velmi naléhavá. Rozhovor dvou velmi moudrých lidí o budhismu ve kterém bylo snadné ztratit nit. Aby se člověk jenom nechytal těch srozumitelnějších pasáží a mohl zúčastněně hltat všechny myšlenky bylo by dobré mít širší povědomí o historii, filozofii, vědě a teologii. Uvědomil jsem si, že budhismus není jenom nějaké slepé náboženství nýbrž filozoficko-vědecká nauka o mysli.