Skromný génius přehled
Vadim Šefner (p)
Svérázné science fiction Vadima Šefnera, odehrávající se na půdě minulého, dnešního i budoucího světa i daleko ve vesmíru i v čase, jako by byly důkazem, že kouzelné věci se dějí dnes a denně těm, kdo o to stojí a zaslouží si to. Proč by i nám nemohla cizí civilizace poslat sto tisíc a pozorovat, jak s nimi naložíme, proč by i nám před staletími ukrytý stroj kterési jiné civilizace nemohl věnovat elixír života dlouhého milión let? Třeba i váš soused si v malém bytě instaloval Apmip – Antigravitační přístroj s místní působností – a může chodit i po stropě, nebo vynalezl křídla, aby na jaře nemusel chodit po rozbahněných cestách. O kvalitách této knihy snad nejlépe svědčí fakt, že román Chýše dlužníkova (z roku 2155), který v ní najdete, byl navržen k astrofikaci neboli přeložení do jazyků obyvatel jiných planet.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 1985 , SvobodaOriginální název:
Skromnyj genij
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Skromný génius. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Zahazuje ten, kdo chce akčňárnu plnou vesmírných soubojů a zlovolných slizkých chapadlovitých emzáků. Skáče po knížce ale ten, komu nevadí, že tempo příběhů je pro změnu poklidné a vhodné spíš k popřemýšlení.
Já byla absolutně uchvácená povahou těch několika hlavních hrdinů, se kterými se většinou život nemazlil, ale dokázali zůstat pokorní, hodní a skromní, i když byli leckdy opravdu géniové (název knížky je tedy opravdu trefný!). Je fakt, že v dnešní literatuře se už moc nenosí, když není hrdina knihy napůl sériový vrah nebo aspoň sociopat, ale v osmdesátkách to ještě prošlo, a přesto postavy nepůsobí křečovitě mirekdušínovsky, taky mají své temnější stránky. No a trocha toho humoru a satiry se taky najde.
A u správného SF jsou příjemnou součástí technické vychytávky a vymoženosti, kterými se to tady jenom hemží. Roboti a stroječky zvládnou od vaření až po navrácení mládí, a mají nedostižně komunistické zkratkovité názvy - to se pobavíte (něco jako bylo dřív Řempo nebo Drutěva). Navíc se autor báječně neobtěžoval s nějakým technickým vysvětlováním, jak je možné, že fungují, prostě je jenom stvořil. A krásně mu tam fungovalo i v daleké budoucnosti socialisticko-komunistické zřízení, což tam asi musel nechat, aby mu vydání knížky prošlo u cenzury...
Takže, kdo se chce v kulisách nedostižného sovětského SF trochu filozoficky a morálně usebrat, má u této perličky jedinečnou šanci! Autor mě moc příjemně překvapil svým neobvyklým stylem psaní a knížka se mi opravdu moc líbila a vřele doporučuju!
Ať žije hrdinný sovětský soudruh-vědec!
Tato sbírka povídek autora sovětské éry mě příliš nezaujala. Možná jsem to mohl zvládnout přečíst v osmdesátých letech, ale dnes bych po této knížce v žádném případě nesáhl - je mnoho lepších knih scifi.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Skromný génius v seznamech
v Přečtených | 23x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 26x |
v Chystám se číst | 6x |
Část díla
- Chýše dlužníkova 1982
- Člověk s pěti ne aneb Prosťáčkova zpověď 1967
- Dívka u srázu 1964
- Kulaté tajemství / Neúnosné tajemství 1970
- Opožděný střelec aneb Křídla provinciálova 1966
Autorovy další knížky
1987 | Na křídlech revoluce |
1985 | Skromný génius |
1981 | Sestra smutku |
1978 | Šťastný smolař |
V době vydání, koupě a následné četby (1985-1986) byla pro mne tato Šefnerova sbírka nečekaně radostným překvapením. Neskutečně mi jeho psaní sedlo a považoval jsem tuto knihu za jednu z nejkvalitnějších sci-fi sbírek, které se tehdy na našem trhu potulovaly. Opakovaně jsem si ji řadil na přední místa mých nejoblíbenějších fantasmagorií (jen Ráma a Trifidi skálopevně odolávali).
Po mnoha letech mohu konstatovat, že je to stále výborná, i když trochu specifická fantastika (jako většina z tehdejšího Sojuzu).
A hvězdičky ? Počítejte se mnou (ale bez zájčika) : Odin, dva, tri, četýre, ... pjať !