Slavní i zapomenutí: Čeští vědci a umělci 19. století v kresbách Maxe Švabinského a Arna Naumana přehled
Josef Tomeš , Vlasta Mádlová
Publikace, vycházející v rámci oslav 125. výročí založení České akademie věd a umění, představuje soubor podobizen vybraných českých vědců a umělců 19. století uložený v Archivu Akademie věd České republiky a tvořený perokresbami Maxe Švabinského a Arna Naumana. Umělecky jedinečnými portréty a k nim připojenými biogramy připomíná našim současníkům známé i dnes již zapomenuté osobnosti, jež se významně podílely na intelektuálním a kulturním rozvoji českého národa v průběhu 19. století, mezi nimi i mnohé členy a představitele České akademie věd a umění.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slavní i zapomenutí: Čeští vědci a umělci 19. století v kresbách Maxe Švabinského a Arna Naumana. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Slavní i zapomenutí: Čeští vědci a umělci 19. století v kresbách Maxe Švabinského a Arna Naumana v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 2x |
Jednoduchá, praktická a vyvážená kniha, která informacemi čtenáře nepřehltí, jen je naznačí a další nechává na kresbě samotné, neboť její působení, její účinek, je myslím textem nenahraditelný. // Celkem jde o 69 medailonů, abecedně řazených, přičemž nebýt Boženy Němcové, jež je zde uváděna jako jediná žena, šlo by ryze o reprezentaty české vědy a kultury – lékaře, malíře, básníky, hudební skladatele, sochaře, historiky, novináře, atd. Je tu ovšem i astronom, matematik a mědirytec. // Přidávám štítky, hodnotím pěti hvězdičkami a pomyslnou šestou dávám za ten časový přesah na konci některých medailonů, kdy je chytře zmíněno několik příbuzných (současníků i následovníků) dané osobnosti. // Vhodné pro patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy či jako nápověda pro šestnáctku a devatenáctku.
A protože první komentář, doplňuji informace shora v tom smyslu, že kromě Josefa Tomeše a Vlasty Mádlové na knize pracovali: Tomáš W. Pavlíček, Jan Boháček, Martin Franc, Miroslava Květová, Marie Bahenská, Pavel Fabini, Jan Hálek, Daniela Brádlerová, Adéla Jůnová Macková, Martin Klečacký, Milena Josefičová, Hana Kábová, Helena Kokešová a Věra Dvořáčková.
Povedená jubilejní publikace. Jen o ní vědět…
----------------------------------
CITÁT
Jejich selekci byla věnována velká pozornost, neboť vybrané osobnosti měly nejen vhodně a proporcionálně reprezentovat různé obory české vědy a umění v uplynulých padesáti letech, ale současně být všeobecně uznávány a nezavdávat důvod ke kritice svého zařazení do galerie zasloužilých. Z tohoto důvodu měly všechny publikované portréty zobrazovat pouze osobnosti, které byly v roce vydání publikace již po smrti.