Slzavé údolí Francie přehled
Milan Syruček
Christian de Castries, velitel obležených francouzských jednotek v Dien Bien Phu, si oblékl čistou košili a kalhoty, nasadil svou červenou lodičku z dob, kdy absolvoval jezdeckou školu, a na ramenou zkontroloval generálské hvězdičky. Nahradil jimi ty plukovnické teprve před třemi týdny. Nárameníky nebyly pravé, vyrobili mu je v opravárenské dílně cizinecké legie. Čtyřhvězdičkový generál Navarré mu sice z Hanoje poslal své vlastní, dokonce i s několika lahvemi toho nejlepšího koňaku. De Castries ale nevěděl, kam dopadl kontejner, který mu na padáku shodili letci. V tuto chvíli to však nebylo důležité. Psal se 7. květen 1954, jeho hodinky ukazovaly 17:30, a generál jen čekal, kdy do jeho velitelského bunkru vstoupí první Vietminhci... Z rozhovorů s francouzskými vojáky, kteří boje přežili, bylo zřejmé, jak je taktika protivníka zaskočila. Nikdo z nich nepočítal s tím, že Vietminhci budou schopni vykopat dvě stě kilometrů zákopů a stovky metrů podzemních chodeb, jimiž pak pronikali k jednotlivým pevnostem, dokonce až do středu tábora. Také je šokovalo, že již týdny před generálním útokem, vždy o páté hodině odpolední, protivník vypálil dělostřelecký granát, který přesně zasáhl vybraný cíl, například letoun připravený k odletu. Vojáci to záhadné dělo nazývali „canon jap“, a průzkumná letadla i hlídky je marně vyhledávaly. Až po kapitulaci zjistili, jak to bylo ve skutečnosti.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slzavé údolí Francie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Slzavé údolí Francie v seznamech
v Přečtených | 12x |
v Mé knihovně | 27x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 3x |
V pořadí 29. kniha z edice Magnetka. Na této sérii knih se mi nejvíce zamlouvá, že se věnuje různorodým událostem bouřlivého a krvavého 20. století, byť v největší míře se zaměřuje na druhou světovou válku.
Tentokrát se protřelý autor literatury faktu Milan Syruček podíval na zoubek bitvě u Dien Bien Phu, v níž koloniální Francie utrpěla porážku od Vietminhu bojujícímu za vietnamskou nezávislost. Rozhodující souboj o Indočínu je popsán v druhé polovině knížky, ta první se věnuje zejména francouzskému angažmá v oblasti jihovýchodní Asie, tedy dnešnímu území Vietnamu, Kambodži a Laosu.
Je jasné, že by kniha mohla být třikrát tak delší, v tomto případě je po cca 110 stranách hotovo. Stručnější výklad někdy není na škodu, ale je pravda, že mě první polovina, na rozdíl od té druhé, nepohltila. Historii miluju, ostatně proto čtu postupně z Magnetky všechna díla. Přišlo mi ale, že autor popsal francouzské působení v Indočíně trochu nepřehledně a od počátku francouzsko-vietnamské války roku 1946 až příliš rychle přešel k Dien Bien Phu, jako kdyby předcházející léta války nehrála příliš zásadní roli. Vzhledem k rozsahu knihy a její hlavní náplni je to ale pochopitelné.