Smrt v Praze: Atentát na Reinharda Heydricha přehled

Smrt v Praze: Atentát na Reinharda Heydricha
https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83102/bmid_smrt-v-praze-atentat-na-reinharda-h-Bwn-83102.jpg 4 28 28

H. G. Haasis vzbudil rozruch se svou biografií Hitlerova atentátníka Georga Elsera. Nyní vypráví příběh násilné smrti Reinharda Heydricha, architekta "konečného řešení". Dne 27. května 1942 byl Heydrich zasažen v Praze na otevřené ulici ručním granátem - o osm dnů pozdějí podlehl svým zraněním. Mnohé podrobnosti z pozadí této vraždy tyrana jsou dodnes málo známé. Haasis vytváří psychogram "blonďatého kata" Heydricha a sleduje stopy atentátníků: malé skupiny odbojářů vyslaných z Anglie, kteří za svůj čin zaplatili životem. Kdo byli ti atentátníci, kým byli pověřeni, jak jejich akce v podrobnostech probíhala, jaké měla následky? To vše je tématem této napínavé knihy, ve které strhujícím způsobem ožívá významná kapitola evropských dějin.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Vitalis
Originální název:

Tod in Prag: Das Attentat auf Reinhard Heydrich, 2002


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrt v Praze: Atentát na Reinharda Heydricha. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (11)

jan.para
16.10.2024 3 z 5

Četl jsem toho o atentátu na Heydricha opravdu hodně a řekl bych, že se jedná o slabší knížku. Obsahuje spoustu spekulací a polopravd, která už jsou vyvrácené.

prof.chrobak
25.11.2020 5 z 5

O pražském atetátu jsem již v minulosti několik knih četl (Hamšík, Ströbiger), ale zatím vždy od českých autorů, proto jsem byl zvědav na Haasisovu knihu, jako na jednu z mála přeložených věcí z poměrně rozsáhlé německy psané biografie k tomuto tématu. Současně jsem měl trochu obavy, zda je kniha v něčem objevná a přínosná, nebo jestli půjde jen o kompilát již dříve publikovaných informací. Autor ani dílo mě nezklamali. Kniha je psána zcela objektivně a věcně. Události příprav, průběhu i následků atentátu popisuje metodicky v takovém rozsahu, aby vytvořil ucelený obraz situace v protektorátu, včetně nálad obyvatelstva, což dokumentuje i citacemi z dobového tisku. Poměrně velký prostor je věnován vykreslení osobnosti R. Heydricha a jeho psychologického profilu. Okolnosti uvedení Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora je uvedeno do souvislostí s aktuální politickou situací v Německu a vojenskou situací na frontách 2. světové války. Je samozřejmé, že jako člověk, zajímající se o tuto problematiku nejen četbou knih, ale i shlédnutím televizních pořadů (např. obsáhlého 44 dílného seriálu Heydrich - konečné řešení) jsem většinu základních faktů už znal, ale nečinilo mi problém si je při četbě této knihy připomenout, některé detaily uvést na pravou míru, a řadu nových detailů si do celkového obrazu doplnit. Například jsem nevěděl, že Heydrich byl od roku 1940 šéfem Interpolu a známou konferenci ve Wannsee v roce 1942 pořádal Heydrich právě v budově Interpolu, nebo že americká FBI na Heydrichovo přání Interpolu sdělovala, kdo je na jejich pátracích seznamech žid, třebaže jinak se náboženská příslušnost neregistrovala. A takových zajímavých faktů je v knize plno. Na rozdíl od některých publikací nebo filmů z období před rokem 1989 (např. Opus pro smrtihlava) zde není jednostranně vyzdvihován pouze komunistický odboj. Zajímavá je také pasáž knihy, kde autor rekapituluje různé mýty a dezinformace, které se nakupily během let v různých publikacích vydávaných jak u nás tak i v zahraničí, které zakořenily v obecném povědomí, a prostřednictvím faktů ale i logických argumentů autor tyto tradované nesmysly vyvrací. V závěru knihy se autor zabývá i důsledky událostí pro další dějinný vývoj, česko-německé vztahy, poukazuje na některé dějinné paradoxy a zvažuje otázku smyslu atentátu pro další budoucnost národa. Knihu doprovází něco přes dvě desítky dokumentárních fotografií a jmenný rejstřík. Při četbě této knihy jsem získal námět na další četbu, a sice knihu vzpomínek Simona Wisenthala, kde v kapitole "Zamořená justice" upozorňuje na děsivě silnou kontinuitu, která se projevila v německé spolkové policii a justici.


1amu
12.07.2020 3 z 5

V době inflace knih o atentátu na R.H. jsem sáhl po autorovi z Německa . Zajímal mě názor osoby, která mohla mít lepší přístup k archivním materiálům, a to zejména z gestapa.
Kniha se čte dobře, ale obsahuje (bohužel) i dost nepřesností. Vůbec poprvé je popsáno jak probíhaly výslechy klíčových osobností atentátu, respektive děsivé metody způsobu jak těmto lidem "rozvázat jazyk" .
Za nejlepší považuji poslední tři kapitoly knihy.
"... Co by se stalo, kdyby český odboj nechal řádit Heydricha dál ? Nic . Při vyvražďování by zůstalo. Avšak tím, že Heydrich zmizel, se získalo mnoho. Jeho policejní organizace, již neměly plánující hlavu, která všechny převyšovala, a která každý pokus o odchýlení už předem tušila a potírala. Atentát zasáhl nacisty v počátcích sestupné fáze, bylo to poprvé, co Hitlerova rétorika oněměla.
Jeden Čech a jeden Slovák prokázali, že si žádný nacista na nejvyšších postech už nemůže být jistý svým životem. A schytal to šéf SD, gestapa, pohotovostních oddílů, pořádkové policie - tyran všech svobodomyslných lidí..."

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Smrt v Praze: Atentát na Reinharda Heydricha v seznamech

v Přečtených49x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených1x
v Knihotéce72x
v Chystám se číst26x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech2x