Sovětští disidenti: Vzpomínky přehled
Alexandr Podrabinek
Při líčení vlastního osudu popisuje Alexandr Podrabinek zároveň poměry v Sovětském svazu 70. a 80. let, kde probíhalo permanentní potlačování práv občanů a zneužívání moci k rozličným způsobům likvidace režimu nepříjemných osob. Autor, sám vězněn a poslán do sibiřského vyhnanství, je živoucím důkazem toho, jak se ve skutečnosti vrcholní i méně významní sovětští představitelé stavěli k opozici i v době tzv. perestrojky a glasnosti, jež byly okolním světem považovány za projevy demokratizačních procesů. Podrabinkova kniha je sugestivním svědectvím o těžkém každodenním životě v SSSR. Velmi často se stýkal a spolupracoval se světoznámými postavami odpůrců sovětského režimu včetně Andreje Sacharova nebo Naděždy Mandelštamové. Nezapomenutelnou postavu jeho vzpomínek představuje mimo jiných důstojník KGB, jenž se z přesvědčení stal spolupracovníkem a informátorem disidentů. Pozoruhodné jsou rovněž popisované osudy „kágébáků“ v době postsovětské. Alexandr Podrabinek se narodil v roce 1953 v Moskvě, vzděláním je medik. Od začátku sedmdesátých let se aktivně účastnil hnutí za lidská práva. V roce 1978 byl zatčen a poslán do vyhnanství, v roce 1980 byl znovu uvězněn a odsouzen na tři a půl roku do lágru. Je spoluzakladatelem Nezávislého psychiatrického sdružení, byl hlavním redaktorem lidskoprávního periodika „Express-Chronika“ (1987–2000). Stojí v čele ruského oddělení Fondu za občanské svobody; je novinář a pravidelně publikuje na internetových stránkách. V roce 1979 vyšla v USA jeho kniha Trestní medicína, pojednávající o mnoha konkrétních případech nelidského zneužívání psychiatrie u politických vězňů sovětského režimu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sovětští disidenti: Vzpomínky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Alexandr Podrabinek, autor této knihy, má mou úctu. Obdivuji jeho pevný postoj, za který trpěl, a skláním se před jeho neúnavnou prací. Jeho pozice bojovníka za svobodu a lidská práva neskončila pádem socialismu. Od nástupu Putina varuje před novou totalitou a před ruskými válkami za účelem různých anexí. V těchto dnech burcuje na YouTube Rusy (herce, zpěváky, žurnalisty, disidenty a všechny ostatní) k přijetí osobní míry odpovědnosti za válku na Ukrajině. Pro mě osobně byla tato kniha dost převratná, byla zdrojem duševního rozrušení při zjišťování informací o režimu současného Ruska. Samotný děj, který se odehrává ve stejné době, kdy u nás pronásledovali signatáře Charty 77, je psán čtivým stylem zkušeného novináře, obsahuje skutečný příběh a spoustu zajímavých informací o perzekuci obhájců lidských práv v SSSR. Skvělá kniha s neohroženým hrdinou, kterého KGB prostě nemohlo zlomit!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Sovětští disidenti: Vzpomínky v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 3x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 3x |
Kniha nabízí unikátní vhled do fungování Brežněvova, později pak Andropovova režimu a jeho tajných služeb. V porovnání se Solženicinovým Souostrovím Gulag popisujícím Stalinův režim musím bohužel konstatovat, že zase tolik se toho nezměnilo, snad jen počty obětí jsou naštěstí o řády jinde. Principy fungování represí a zastrašování jsou však značně podobné.
Kniha je napsaná čtivě, s nadhledem, místy pobaví lehkým ironickým humorem. Trvalo mi poměrně dlouho než jsem přelouskal těch cca 600 stránek, ale z toho bych úplně nevinil knihu.