Roboti a impérium přehled

Roboti a impérium
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2318/roboti-a-imperium-2318.jpg 5 248 248

Romány o robotech série

< 4. díl

Lidstvo stojí znovu na rozcestí. Od doby, kdy Elijáš Baley vyřešil případ „vraždy“ humanoidního robota Paneela, pomohl dr. Fastolfovi zvítězit ve volbách na Auroře a tak umožnil Zemi osídlit nové světy, uplynula dvě století. Draví a rychle sílící pozemšťané vtrhli do vesmíru a Vnější světy pomalu přicházejí o svou sílu a převahu nad Zemí. Mohou ještě zvrátit rovnováhu sil – tím, že Zemi úplně zničí. Vesmířanka Gladia a roboti Daneel a Giskard jsou vrženi do víru událostí, které začínají krystalizovat v osudový konflikt, na jehož výsledku závisí celá budoucí existence lidstva. Jak se konflikt vyostřuje, jednají Giskard a Daneel po svém. Postupně analyzují nadcházející krizi, především se však snaží aplikovat První zákon robotiky na celé lidstvo a definovat tak Nultý zákon. Tím by se jim totiž usnadnila jejich úloha, jíž je samozřejmě ochrana všech lidských bytostí. Boj o bytí či nebytí budoucího Galaktického Impéria může začít.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Robots and Empire, 1985

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Roboti a impérium. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (31)

_jukL
01.09.2024 5 z 5

Tady není o čem, Asimov svému Nadačnímu konceptu dal potřebný začátek oblouku. Eliáš Bayley je sice mrtvý, ale na Daneela čeká poslední detektivní úkol, který tentokrát bude schopen vyřešit pouze on jako jediný, jediný v galaxii. A to příběh teprve začal.

Jedinou menší výhradu bych měl, paradoxně, k završení Giskarda, které je ke konci trochu - aspoň tak to já vnímám - doslova dopsané tak, aby milimetrově pasovalo, přitom si myslím, že tam byl prostor jeho postavu ještě krapet natáhnout, či jí dát ´volnost´ poněkud.

hoku
30.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Výrazně detektivní záležitost s chronologickým dějem zemřela spolu s Baleym a místo něj tu máme výrazně zábavnější počin. Ano! je to pořád dobře napsaná kecací záležitost bez akce přesto (nedokážu zatím říct proč) mě to bavilo mnohem více než kdy dřív

n.ezn.amy
18.02.2024 5 z 5

Dvěstě let po smrti detektiva Elijáše Baleyho opět svět stojí za rozcestí, kdy hrozí riziko zničení. Roboti Daneel a Giskard se snaží toto nebezpečí eliminovat hlavně tím, že na lidstvo by aplikovali První zákon robotiky. Skvělé zakončení této úžasné série, kdy opět v této knize nehledejte nějakou monstrózní akci, ale spíše sofistikované debaty o zákonech robotiky a chování lidstva. Asimov je prostě legenda sci-fi

Knižní novinky (11. - 17. 9.)

10.09.2012

Kniha Roboti a impérium v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech7x