Společenský agent Jiří Mucha přehled
Charles Laurence
Podtitul: Láska a žal za železnou oponou - intriky, sex, špioni Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. Autor, v té době malý chlapec, sotva mohl chápat vše, co se kolem něj děje. Ale právě v tom tkví jedno z kouzel knihy, kdy přes fragmenty dětských vzpomínek nahlížíme do prostředí pražské diplomatické společnosti v prvním desetiletí studené války. Po roce 1989 se autor se vrací do Prahy a snaží se na základě rozhovorů a dostupných dokumentů rozluštit důvody a okolnosti, které vedly k dočasnému odvolání jeho otce zpět do Londýna a poznamenaly život jeho matky a sestry. Celý příběh rámují dva rozhovory s Geraldinou Muchovou, manželkou Jiřího Muchy. Autor postupně nachází informace o tom, že milostná aféra jeho matky s pražským intelektuálem Jiřím Muchou nebyla z Muchovy strany náhlým vzplanutím citů, ale operací Státní bezpečnosti, v níž Mucha sehrával roli "společenského agenta". Kniha tak nabývá charakter "klíčového románu", v němž vystupují známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh poskytuje nečekaný pohled na Muchovu činnost za komunistického režimu i na mnohé další aktéry té doby a dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a "řídila" kroky občanů.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2012 , ProstorOriginální název:
The Social Agent. A True Intrigue of Sex, Spies, and Heartbreak Behind the Iron Curtain, 2009
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Společenský agent Jiří Mucha. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
Autor zvolil značně osobní tón, který se mu ale hned nadvakrát vymstil: jeho popisy Prahy padesátých let nebo popisy rodinného života a vztahů jsou nudné, a to především proto, že jsou zcela irelevantní k ústřednímu tématu knihy, kterým je osobnost Jiřího Muchy a jeho forma spolupráce s StB (ukázkovým příkladem naprosté irelevance je zdlouhavá odbočka k popisu Terezína). Za druhé pak proto, že v takovéto vatě vyznívají všechna přímá svědectví, citace ze spisů, nebo příspěvek od českého historika poněkud cíleně a jalově, zatímco čtenář by ocenil větší důraz na faktičnost v kombinaci se snahou vidět autorovy zkušenosti a domněnky v mnohem širším kontextu. Nelze samozřejmě po autorovi chtít, aby napsal danou knihu na způsob historických studií např. Karla Kaplana, nicméně, právě v porovnání s takovýmto formátem působí Laurencův text spíš jako forma nějaké vlastní terapie s lehce bulvárním nádechem, než jako snaha o zjištění a následnou zprávu, kdo byl Jiří Mucha.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Společenský agent Jiří Mucha v seznamech
v Přečtených | 42x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 39x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 4x |
Naprosto se ztotožňuji s autorovým líčením dusné atmosféry Československa 50. let, atmosféry lži a strachu , v jejichž kulisach je naprosto uvěřitelné, ze hedonista jako byl Mucha, delal vše pro udržení svého statu quo..
Vzhledem k tragickému životu autorovy sestry je vic nez jasne, ze byl formovan pravě pobytem rodiny v teto odpudivé době/ zemi a kladu si otázku, zda neměli rodiče upřednostnit psychické zdravi svých dětí pred úspěšnou kariérou britského diplomata se vsemi klady, které přinášela.