Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 přehled
Alexander Gogun
Bezohledné uplatňování taktiky spálené země, úmyslné provokování okupační moci a vyvolávání odvetných opatření vůči civilnímu obyvatelstvu, ničení vlastních vesnic, chaotické získávání potravin od obyvatelstva doprovázené každodenními loupežemi, opilstvím, které se zvrhávaly v násilí a sexuální delikty, bratrovražedné vnitřní konflikty, operativní nasazení bakteriologických zbraní a konečně kanibalismus – tohle vše nebyly nahodilé excesy masového krveprolití ani spontánní lidová odezva na krutost vládnoucích nacistů, ale zákonité rysy Stalinovy malé vražedné války.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Fantastická a neskutočne zaújmavá knižka - nechápem komu sa mohla čítať ťažko, alebo bola zložitá.
Prvá odborná kniha čo som zvlášť o patrizánoch čítal a berie veci pekne z každej možnej stránky (organizácia, národnostné zloženie, zločiny, typy akcií, výskyt antisemitizmu, osobnosti, propaganda..) a výchadza zo samých dobových dokumentov a archívov (čo je dobre).
Nemusím s každým záverom súhlasiť, ale veľmi sa mi ľúbila.
Gogun opisuje partizánske hnutie vo všetkých farbách - boli medzi nimi antisemiti, ale vedenie proti antisemitizmu bojovalo, boli medzi zločiny, ale boli menej krutí ako UPA a AK, bolo odhodlanie a fanatizmus, ale menej ako u nacistov a UPA a boli opilskejší a promiskuitnejší ako UPA a AK. Počtom ich bolo na Ukrajine pomenej ako v Bielorusku, ale boli efektívnejší. A boli to vôbec partizáni? Alebo,, komandá "ako tvrdí autor? Neviem- velenie (v Londýne) mala aj AK a aj nas odboj.
Kniha je nabušená daty, ale tím hůře se čte. Čtivější je až závěr, kdy se shrnují jednotlivé jevy.
Samotný formát knihy také nebyl zvolen zrovna šťastně.
Související novinky (1)
Knižní novinky (11. týden)
10.03.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 v seznamech
v Přečtených | 12x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 10x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 11x |
Autorovy další knížky
2019 | Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 |
2024 | Mezi Hitlerem a Stalinem: Banderovci |
(SPOILER) Kniha je opravdu převratná ohledně množství informací a šokujících odhalení o sovětských partyzánech. Autor jednak nasbíral a utřídil dostupná fakta, ale také komentuje, analyzuje, vyhodnocuje celkově škodlivou, devastující aktivitu těchto “banditů”. Bohužel autor není spisovatel, který by knize dal nějakou pro čtenáře stravitelnější formu. Komplikovanost chápání problematiky souvisí s komplikovanou situací na Ukrajině, kde byly čtyři armády, které vzájemně proti sobě bojovali:
1- Hitlerovci v podobě Němců, Rumunů, Maďarů a Slováků
2- Ukrajinci bojující primárně proti Stalinovi, sekundárně proti Hitlerovi a dále dělající genocidu Poláků
3- Stalinovi partyzáni, o kterých je tato kniha, ve skutečnosti vojáci Rudé armády
4- Polští partyzáni - Armija Krajova
A všichni tito jmenovaní vraždili ženy, děti, loupili a vypálili (nejvíce Němci) stovky vesnic. Stačilo podezření, že vesnice podporuje banderovce nebo četníci pracují pro Němce a už je partyzáni - teroristi Rudé Armády šli vyloupit a povraždit. Vypadá to, že v lese chlastali, souložili, nebojovali, občas vyhodili něco třeba vlak do vzduchu a samopal používali ne k boji, ale při komunikaci s vesnicí, kde si brali vše, co našli. Po válce se z velitelů těchto “partyzánů” stali hrdinové Sovětského svazu.