Stálo to za to? přehled
Vladimír Kučera , Karel Kučera
Vybudovali jsme funkční stát? Kde je hranice mezi vlastenectvím a nacionalismem? Stálo vůbec za to zakládat republiku? Moderátor pořadu Historie.cs Vladimír Kučera a Karel Kučera položili tyto a podobné otázky osobnostem z různých oblastí a různých názorů, mezi nimiž jsou Petr Pithart, Karel Schwarzenberg, Daniel Kroupa, Jan Rychlík i naši sousedé z Polska či Slovenska. Texty doplňuje kreslený humor autora populárního měsíčníku Sorry.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stálo to za to?. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Sbírka rozhovorů s někdy kontroverzními, ale ve všech případech pozoruhodnými osobnostmi; stoleté výročí republiky je důvodem pro zamyšlení nad dějinami dvacátého století a jejich smyslem, z různých osobnostních hledisek a odborných pohledů, spíše než ideologickým hodnocením rozpadu Rakoska-Uherska a vzniku republiky. Našla jsem spoustu faktů, které jsem neznala, i těch, které jsem znala, ale zasazených do nezvyklých souvislostí; pro mne hodně zajímavé výklady Karla Schwarzenberga jako znalce historie šlechtických rodů u nás, Kateřiny Tučkové jako poučené zastánkyně ženského hnutí, jazykovědce Karla Olivy (nemělo by se zpívat "země česká - domov můj", ale "jazyk český - domov můj"), historika vojenství Jindřicha Marka (na počátku druhé světové války "znovu se vracíme k poměrům z první války, nemáme stát, ale máme armádu") či filozofky Anny Hogenové ("Více odvahy vyžaduje otázku položit než ji zodpovědět. Proto je strach tak zhoubný. Ale my se toho zbavíme."). Do povinné četby bych zařadila oddíl Pohledy odjinud, v nichž se zpovídaní zabývají menšinami, tvořícími v tom kterém období s Čechy stát a výrazně ovlivňujícími českou cestu - Evžen Gál, člen Mezinárodní společnosti pro maďarskou filologii při UNESCO, hovoří o Maďarech, Stefan Zwicker, vědecký historik vyučující v Mohuči, Praze, Brně a Bánské Bystrici, o Němcích (i když ti byli spíš "menšinou" než menšinou), Miroslav Michela, historik Ústavu českých dějin, o Slovácích a Maciej Ruczaj, ředitel pražského Polského institutu, o Polácích. Knihu doplňuje slovníček nejdůležitějších pojmů, od Československých legií přes Maffii a Pittsburskou dohodu po Zákon o zřízení samostatného státu československého, a jmenný rejstřík.
Opět zase nesmyslné spekulace, jaké se pořád a pořád sesypávají do veřejného prostoru. Díky, nechci.
Související novinky (1)
Knižní novinky (19. týden)
05.05.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Stálo to za to? v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 8x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Mé knihovně | 4x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 2x |
Poslední dílko vynikajícího českého žurnalisty. Rozhovory jsou roztříděny do čtyřech celků - jeden pro historiky, druhý pro významné osobnosti českého společenského života, třetí pro osobnosti, kteří mají původ v zemích našich sousedů a nakonec rozhovory se specialisty na různé oblasti (vojenství, životní prostředí, kultura, atd...) . Všechny jsou čtivé, některé trochu kontroverzní, ale všechny názory v nich argumentačně podložené, formulované srozumitelně a s evidentním respektem ke skutečnosti, že náš pohled nemusí být nutně pravdivý. Rozhodně plnohodnotné "ohlédnutí za oslavami 100. výročí založení republiky".