Státní převrat: Praktická příručka přehled
Edward N. Luttwak
Kniha Státní převrat. Praktická příručka vyšla poprvé v roce 1968 a způsobila senzaci, protože krok po kroku vysvětlovala čtenářům, jak svrhnout vládu. Autoritářské režimy celého světa začaly v reakci na šíření knihy uvádět v chod preventivní opatření, která by zabránila popisovaným strategiím puče. V roce 2016 vydal autor druhou, přepracovanou verzi, aktualizovanou pro 21. století. Uvažuje v ní například o zranitelnosti stabilních demokracií západního střihu v období delší ekonomické krize. V uplynulém půlstoletí se svět sice dramaticky změnil, ale podstata státního převratu zůstala stejná. Luttwak čtenáře provází jeho fázemi, od plánování až po popřevratové přísliby pokroku a stability. Pro úspěšný převrat je potřeba začít pečlivým náborem vojenských důstojníků, schopných velet malým loajálním jednotkám. Ty je nutné rozmístit tak, aby se mohly rychle zmocnit ústředí vlády a klíčových míst v hlavním městě státu. Až poté bude puč vyžadovat podporu armády, která dokáže zabránit případným pokusům o kontrarevoluci. Masová podpora obyvatel není podmínkou, stačí pasivní přijetí. Proto musí být puč pokud možno nenásilný. Dokonalý převrat je rychlý a neteče při něm žádná krev. Krvavé převraty nejsou skoro nikdy úspěšné, a úplně selžou, pokud se jejich následkem rozpoutá drastická občanská válka. Kniha analyzuje vojenské, sociální i kulturní podmínky, které pokusy o státní převrat umožňují a stala se klasickou politologickou učebnicí. Především a hlavně ale odhaluje důležitá fakta o povaze a budování politické moci. České vydání doprovází nová, poprvé publikovaná předmluva autora, ve které vzpomíná na okolnosti vpádu okupačních vojsk do Československa v roce 1968, jemuž byl přítomen.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2021 , MaratonOriginální název:
Coup dÉtat. A Practical Handbook, 1968
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Státní převrat: Praktická příručka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Analýza přípravy a průběhu státních převratů s provokativním názvem. Podtitul "praktická příručka" signalizuje, že autor snad chce podněcovat svrhnutí vlád, ale ve skutečnosti obsah takto radikální není. Luttwak se snaží sestavit, jaké všechny kroky státnímu převratu předcházejí, jaké se dějí v jeho průběhu a co dělat po jeho úspěšném provedení. Ukazuje přitom, že státní převrat je v podstatě vojenská operace a proto ho v minulosti nejčastěji prováděly frakce armád. Nejde tak o ideje, ale spíše infiltraci armády a policie, sestavení taktiky obsazení klíčových budov a koordinaci vojenských oddílu. Na konci knihy přidává tabulky zaznamenávající přes 500 pokusů o státní převrat za posledních 70 let, z nichž byla zhruba polovina úspěšná. Dokresluje tím, jak vlivným státotvorným aktérem je armáda.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Státní převrat: Praktická příručka v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 11x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 9x |
v Chystám se číst | 21x |
v Chci si koupit | 11x |
v dalších seznamech | 1x |
Dnes již zastaralé. USA stačí zkorumpovat pár politiků a zaplatit jim "demokratickou" volební kampaň nebo použít osvědčené schéma barevných revolucí pomocí financovaných neziskovek a přátel po boku. Luttwak je případ univerzitního analytika uzavřeného ve slonovinové věži jemuž jeho předpovědi pravidelně nevycházejí. Takový profesor Švejnar.