Stopami minulosti přehled

Stopami minulosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235773/bmid_stopami-minulosti-sUw-235773.jpg 4 1 1

Hledání dokladů o vývoji člověka a jeho kultury.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Dorogami drevnich

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stopami minulosti. Přihlašte se a napište ho.

Arnold
25.02.2024 4 z 5

Archeolog Děrevjanko nás vezme na cestu po Sibiři, do sibiřské tajgy a na sever do Jakutska. Také bude vyprávět o záchraně opuštěného zašiverského dřevěného chrámu a o archeologických pracích při výstavbě Bajkalsko-amurské magistrály. Pozve nás na Dálný východ k řece Amur, pak do Mongolska a na závěr se zmíní o dávné Beringii, kudy mohla kdysi dávno vést cesta po souši na jiný kontinent - na Nový svět.

Líbilo se mi povídání o hrdinském eposu Jakutů - oloncho: "Tyto příběhy začínají vyprávěním o podivuhodné jižní zemi, pravlasti Jakutů, kde věčně pálilo žhnoucí slunce a nikdy nepřestaly šumět stromy. ... Jakutští lidoví pěvci - olonchosuti - přednášejí své hrdinské eposy po mnoho večerů. Monumentální příběh Neklopýtající Müldzü Silný, zapsaný slovo od slova podle vypravěče, negramotného starce D. Govorova, vydal na knihu o pětadvaceti tiskových arších. ... Zapamatovat si a barvitě předat objemem obrovská epická díla mohli jen nadaní, zcela mimořádně talentovaní vypravěči:

Vzpomínat budu,
jak starý olonchosut se k ohni posadil
a začal přednášet oloncho,
za noci u ohniště vyprávěl do svítání
o časech pradávných,
o lidech zrozených z Adáraj - abásů,
o vzniku národa Uranchaj - sacha,
toužím tak jako on,
jak staří pěvci tkát
krásný vzor ze slov."

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Stopami minulosti v seznamech

1986  80%Stopami minulosti