Stratený svet v podzemí přehled

Stratený svet v podzemí
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247676/bmid_strateny-svet-v-podzemi-247676.jpg 4 852 852

Podzemí série

1. díl >

Štrnásťročný Will Burrows žije so svojou sestrou a rodičmi v Londýne. Nie je toho veľa, čo by ho s nimi spájalo, až na posadnutosť kopaním, o ktorú sa delí so svojím otcom. Keď Willov otec nečakane zmizne v neznámom tuneli, pustí sa Will s kamarátom Chesterom do pátrania. Netrvá dlho a chlapci sa ocitnú hlboko v podzemí, kde odhalia desivé tajomstvo - tajomstvo, ktoré ich môže stáť život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (SK)
Originální název:

Tunnels, 2007


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stratený svet v podzemí. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (113)

Capybara18
13.11.2024 2 z 5

Knihu jsem jen tak tak dočetla.
Moc mě nebavila, byla zdlouhavá.
V sérii nebudu pokračovat.

Zelený_Drak
11.07.2024 1 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem měla doma už 8 let a letos jsem si k ní nemoudře koupila i 2. a 3. díl. To mě ke knize konečně tak nějak pošouplo (ještě bych si jinak mohla postupně koupit i další díly a kam s nimi). A tedy 2. ani 3. díl nebudu potřebovat. Ano, kniha je pro mladší čtenáře, ale zase ne pro tak mladé, abychom jí mohli úplně odpustit očividné nedostatky jako je jednoduchý a nezáživný styl psaní, který je navíc velmi rozvláčný.

Podívejme se už jen na neuvěřitelnou základní sestavu rodiny hlavního hrdiny:
1. hlavní hrdina Will: Je mu 14, je albín, má nově 1 kamaráda a po škole s velkým nadšením kope tunely. Někdy kope sám a někdy se svým otcem, který doufá, že jednou najde něco, co ze správce muzea udělá slavného archeologa. Nejraději se zdržuje v podzemí, kde si i buduje tajná "doupata". Potud dobré. Jinak přijde domů a očekává, že o něj bude postaráno, což by snad bylo relativně v pořádku, kdyby se o něj starali rodiče a ne mladší sestra.
2. mladší sestra Rebeca: Je jí 12 let a po škole ochotně nese na svých bedrech chod celé domácnosti, protože z rodičů v tomto směru nefunguje ani jeden. Nákupy, vaření, úklid, správa rodinných financí, Rebeca zvládá vše a celá rodina, jejímž je nejmladším členem, to bere jako naprostou samozřejmost. Jinak se o ní z počátku nedozvídáme nic. Žádný koníček, žádné stížnosti, pracuje jak robot. Jen občas nakoupí hotovky a někam zmizí, a to klidně i na několik dní, což nikoho ani nezajímá, natož aby ho to trápilo. V průběhu knihy se dozvíme, kam Rebeca mizí a proč, ale uvěřitelnost veškerá žádná. I řada vyloženě špatných rodin by se zajímala, proč jim tu a tam zmizí dítě, i kdyby jen proto, že by jim vadilo, že na pár dní příjdou o běžný servis. Ostatně od kdy to Rebeca vlastně takhle táhne? Od 3 let třeba? Protože v knize je to popsáno tak, že tato situace trvá už roky.
3. otec: Pan Burrows je plně propadlý své posedlosti vědeckou slávou. Tato je tak silná, že si sice nikdy nenašel čas usilovat o místo na univerzitě, ale zato mu nevadí, že žije se ženou, která je skoro srostlá s gaučem. Mimo vykopávky, na kterých s Willem spolupracují, se nezajímá ani o jedno z dětí.
4. matka: Paní Burrowsová chtěla být herečkou, ale nějak místo toho skončila celodenním sledováním filmů a seriálů. Najdete ji na gauči s ovladačem v ruce. Nic jiného nedělá. Nikdy. Chodí k nějakému doktorovi, jak zjistíme v průběhu knihy, ale ten ji zřejmě nijak neléčí, nepomáhá a obecně nic nedělá kromě toho, že po zmizení manžela, jediného zdroje peněz v domácnosti, jí doporučí prodat dům, děti dát k tetě a odstěhovat se do blázince. Možná nám má být v podobě paní Burrowsové představena postava trpící depresí, ale pokud ano, tak jen proto, aby si autoři připravili půdu pro děj, kde zmizí děti a nikoho to nezajímá.

Chester jako kamarád hlavního hrdiny je pak v knize jen proto, aby měl kdo upadnout do zajetí a zavdat hrdinovi důvod k návratu do Podzemí, kde mohl ve skutečnosti rovnou zůstat a jediné, co by se významně změnilo, by bylo, že kniha by měla o pár desítek stran méně. Nejzajímavější postavou je Caleb, který v sobě aspoň má rozpor běžné podzemní výchovy a vlivu strýčka Tama (druhé nejzajímavější postavy v knize).

Co se děje týče máme tu "tajnou společnost", zaostalou civilizaci, jejíž všemocní vůdci Styxové vás ale najdou kdekoliv na povrchu a mají svoje lidi všude a "površáci" je nikdy neodhalili. No dobře. To je nerealistický ale lákavý základ pro řadu knih. Pomáhá, když se takto skrývá civilizace vyspělejší, nebo je ve hře nějaká ta magie. Tady se autoři pro nic takového nerozhodli, což dělá knihu paradoxně méně uvěřitelnou. Tuto civilizaci samozřejmě musí objevit pan Burrows i jeho syn. Ukáže se, že nejde zrovna o veselý a laskavý byť mírně zaostalý lid, který návštěvníka pohostí larvami hmyzu a s nějakým tím záhadným předmětem na památku ho nechá zase jít. Poněkud trapné je, že Will, který celý život inklinoval k pobytu pod zemí to náhle pod zemí nemůže vydržet a po ničem netouží víc než po životě nad zemí. Konec je otevřený, kdo chce vědět, jak to s hrdiny dopadlo, musí si přečíst další díly. Já jsem si k nim ale přečetla komentáře (i zahraniční) a dospěla jsem k závěru, že ani po šestém díle se řada dějových linek neuzavře a tak určitě nebudu pokračovat ve čtení příběhu, kde než se stane něco zajímavého, musíte se prokousat repetitivními trivialitami s minimální zajímavostí. Autoři také nezvládají práci s nápadem a prostě do knihy nahází všechny nápady. Zkraje třeba Will s otcem objeví zapomenutou stanici metra. To vypadá skvěle, to určitě bude zajímavé. Ne. Pro děj to nemá význam a kdyby to v knize nebylo, ničemu by to nevadilo. Podobné pro děj zbytečné scény můžeme knize odpustit, pokud mají význam pro bližší seznámení se s hrdiny, což byl asi záměr. Podmínkou ale je, že by autoři totéž nemohli ukázat v rámci hlavní dějové linky, a to tady neplatí.

Nedoporučila bych to nikomu, pro dospělé je to příliš triviální, ani dospívající bych neurážela knihou s takovým stylem psaní a pro mladší děti je zase ponurá (což řadě dětí nevadí) a chybí jí nějaký aspoň drobný přesah (třeba Harry Potter je poměrně často o přátelství a spolupráci rozdílných povah bez toho, aby museli dělat všechno spolu a stejně, a to dává čtenáři kromě zábavy nenásilně i "něco navíc"). Věřím, že se kniha mnohým líbí, ale já vážně nevím, komu bych ji doporučila, aniž bych mu tím zároveň říkala, že je dle mého mínění velmi nenáročný čtenář. Je řada lepších knih. Jako třeba cokoliv od Flanagana. Taky to není vrchol světové literatury, ale práce s charaktery je mnohem lepší a je to celkově napsané tak, že i dospělý čtenář knihám snadno odpustí nějaké ty nesmysly. Téma duté země a podzemních civilizací se mi líbí, sama jsem ještě v pubertálním věku napsala docela dlouhý příběh "do šuplíku", který toto téma využíval, takže to je něco, co mě ke "Ztracenému světu v podzemí" nalákalo. Ale zpracování mě, bohužel, neoslovilo.


Skodinka89
23.04.2024 5 z 5

Pár let jsem se na tuhle knížku chystala a konečně jsem k tomu došla :D. Za mě spokojenost, jen začátek se trošku táhl než začala akce. Rozhodně zkusím i další díl.
Příjemná fantasy bez draků, elfů a jiných obdobný stvoření :)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Stratený svet v podzemí v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených1 395x
ve Čtenářské výzvě42x
v Doporučených78x
v Knihotéce416x
v Chystám se číst202x
v Chci si koupit40x
v dalších seznamech5x

Autoři knihy

Brian Williams
anglická, 1974
Roderick Gordon
britská, 1960