Strážce historické paměti: Proměny vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století přehled

nehodnoceno
Strážce historické paměti: Proměny vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466494/bmid_strazce-historicke-pameti-promeny-v-65r-466494.jpg 0 0 0

Proč byl Karlštejn v představách německých učenců spojován s legendami o svatém grálu? Z jakého důvodu nelze puristickou rekonstrukci středověké památky připisovat jen Josefu Mockerovi? Proč byla nutnost její opravy na Českém zemském sněmu odůvodňována pomocí státoprávních argumentů? Předložená kniha zachycuje proměny obrazu Karlštejna ve víru národní emancipace dlouhého 19. století. Zatímco v historickém vědomí německé společnosti hrad zůstal památkou slávy Svaté říše římské a důkazem umu německých středověkých stavitelů a malířů, česká společnost ho vnímala jako kamenného strážce Svatováclavské koruny. Karlštejnský symbol se pro ně stal pulzujícím místem paměti, k jehož oživování přispěla nejen podpora rekonstrukce středověké stavby, ale také organizace vlasteneckých shromáždění, skupinových i individuálních výletů a vybudování nové expozice přibližující nejslavnější epochu národních dějin.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Strážce historické paměti: Proměny vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. Přihlašte se a napište ho.

Zatím zde není žádný komentář.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Strážce historické paměti: Proměny vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století v seznamech

Karlštejn hrady a zámky

Autorovy knížky

David Venclík
česká, 1980
2021  0%Strážce historické paměti: Proměny vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století