Šum: O chybách v ľudskom úsudku přehled
Daniel Kahneman , Olivier Sibony , Cass R. Sunstein
Predstavte si, že dvaja lekári v tom istom meste určujú rozdielne diagnózy rovnakým pacientom, alebo že dvaja sudcovia na tom istom súde vymeriavajú rôzne tresty páchateľom za rovnaké zločiny. A teraz si predstavte, že ten istý lekár a ten istý sudca prijímajú rôzne rozhodnutia podľa toho, či je ráno alebo popoludnie, či je pondelok alebo streda, alebo či ešte neobedovali. To sú príklady šumu: variabilita v úsudkoch, ktoré by mali byť rovnaké. Daniel Kahneman, Olivier Sibony a Cass R. Sunstein v tejto knihe ukazujú, ako šum spôsobuje chyby v mnohých oblastiach vrátane medicíny, práva, verejného zdravia, ekonomických prognóz, forenzných vied, ochrany detí, kreatívnej stratégie, hodnotenia výkonnosti a prijímania zamestnancov. Hoci sa šum vyskytuje všade, kde sa ľudia rozhodujú a robia úsudky, jednotlivci aj organizácie bežne ignorujú jeho vplyv, a tak zbytočne prichádzajú o značné prostriedky. Kniha Šum je plná nových myšlienok a vychádza z podrobných analýz a rozsiahlych prípadových štúdií, vďaka ktorým sa knihy Myslenie rýchle a pomalé a Nudge stali medzinárodnými bestsellermi. Vysvetľuje, ako a prečo sú ľudia takí náchylní podľahnúť šumu a skresleniu pri rozhodovaní. Všetci robíme chyby v úsudkoch, a to viac, než si myslíme. Táto prelomová kniha prináša niekoľko jednoduchých riešení a skúma, čo môžeme urobiť, aby sme sa rozhodovali lepšie.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika Sociologie, společnost
Vydáno: 2024 , AktuellOriginální název:
Noise: A Flaw in Human Judgment, 2021
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Šum: O chybách v ľudskom úsudku. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Pozoruhodné informace o lidském uvažování a formování rozhodnutí, přesnosti forenzních věd, právní praxi v USA, zdravotnictví, managementu a řízení lidských zdrojů. K zamyšlení stojí i kapitola o lidské důstojnosti. Jak to bývá u propojení exaktních a společenských věd informace si navzájem občas odporují. Jedno přečtení knihy stačí. Pokud to má být učebnice jak nakládat se šumem v rozhodovacích procesech, je to přiliš rozvláčné, ale kratochvilné čtení. Možná že si opatřím nějakou literaturu ze které jsou citovány studie.
(SPOILER)
Skvělá kniha, doporučuji. Nicméně nesouhlasím s preferencemi, prioritami autora, takže tím pádem i s některými odůvodněními, dedukcemi. Na druhou stranu autor často na jiné místě v knize se víceméně opravuje, zpřesňuje, takže celkový dojem je dobrý, jen pozor na vytrhávání části textu z kontextu celé knihy. Např. na jednom místě varuje před kotvou, na druhém místě doporučuje použít kotvu, která má v některých případech značné nevýhody.
I když nesouhlasím s celkovým vyzněním knihy, např. zapomíná na fragilitu řešení nastaveného dle pravidel, lze jeho poznatky, doporučení postupu při projednávání vzít velmi vážně a v mnoha případech dojde ke zlepšení úsudku bez zjevných negativních důsledků. Nebo na to, že rozptyl diagnóz lékařů je sice do značné míry způsobem šumem, ale také tím, že v realitě lékaři reagují na praktické příklady, kde příčina nemusí být jen jedna, ani nemusí být jasné která je dominantní. Dále geografické odchylky mohou způsobovat žádoucí odchylky (krádež vody u řeky versus krádež vody na poušti). Osobně autor se v této knize přiklání na stranu centralizovaných řešení se všemi nevýhodami s tím spojenými.
Aneb kniha popisuje komplexní problematiku, kniha je náročná na pozornost, pamatovat si kontext, ale svého úkolu se zhostili výborně.
V knize se dozvíte proč, zde uvedu pro sebe výsledek doporučení, jak vést jednání, tzv. protokol dílčích hodnocení.
1. Na počátku procesu rozdělíte rozhodnutí do dílčích hodnocených oblastí.
2. Kdekoliv je to možné, budou se dílčí hodnocení provádět z tzv. pohledu zvenčí (u opakovaných rozhodnutí použijte relativní úsudek, pokud se škálou. - mají vyšší příjem oproti firmě, co jsme koupili)
3. Ve fázi analýzy se jednotlivá dílčí rozhodnutí provádějí co nejvíce nezávisle na sobě.
4. Při vlastním rozhodování posuzují účastníci každé dílčí hodnocení samostatně.
5. U každého dílčího hodnocení by měli účastníci stanovit svůj úsudek nezávisle (před seznámením s úsudky ostatních) a následně použít metodu odhad-diskuze-odhad.
6. Pro konečné rozhodnutí intuitivní úsudek nezavrhujte, ale odložte jej až na závěrečnou fázi.
+ být si vědom všech odhalených vlivů na úsudek (nálada, čas úsudku, zaujetí, kotvy...)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Šum: O chybách v ľudskom úsudku v seznamech
v Právě čtených | 7x |
v Přečtených | 30x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 38x |
v Chystám se číst | 99x |
v Chci si koupit | 25x |
v dalších seznamech | 2x |
Kdekoliv existuje úsudek, tam je i šum. To by ještě nebyla tak překvapující informace, ale to, že je ho takové množství, už ano.
Téma autoři podávají vyčerpávajícím způsobem, člověk si z knihy může odnést mnoho užitečného, ale vše má své meze a se zaváděním opatření proti šumu, bych zacházel opatrně, obzvláště s krajním případem zavádění pravidel a algoritmů (ze zkušenosti vím, že lidská důstojnost v tomhle případě často trpí nejvíce a následná nevole při dodržování pravidel, bývá někdy snad i namístě).
Takže stále existuje celá řada případů, kdy není nad profesionální úsudek a nejlepší použití pravidel a algoritmů, je jejich nepoužití (v souvislosti s tímto tvrzením bych chtěl odkázat na knihu Tyranie metrik, která se problému věnuje podrobněji).
Doporučing: přečíst (pokud možno paralelně s touto knihou) knihu Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti, z které - v kontextu s Kahnemanovým výzkumem - pro mě vyplynuli až teď nové závěry.