Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al přehled

Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a  svět v éře Al
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418340/bmid_supervelmoci-v-oblasti-umele-inteli-c71-418340.jpg 4 19 19

Překotný vývoj v oblasti umělé inteligence přinese dramatické změny dříve, než mnozí odborníci předpokládali. Motorem vývoje už nejsou ani tak samotné inovace, jako spíše velikost trhu generující obrovské objemy dat, s nimiž technologické firmy pracují. Směr proto začínají udávat dvě velmoci - Čína se svými strategiemi pobídek a vládních programů a Spojené státy, které stále ještě platí za lídra v oblasti technologií. Autor ve své knize na obě velmoci apeluje, aby s rostoucí technologickou mocí převzaly i odpovědnost za změny, kterými lidstvo v nejbližší budoucnosti musí projít.... celý text

Politologie, mezinárodní vztahy Technika a elektro Věda
Vydáno: , Argo
Originální název:

AI Superpowers, 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (6)

vladku
23.03.2023 4 z 5

Knihu doporučuji. Přestože je relativně ukecaná, některé věty člověk jakoby četl ne jednou, dvakrát, ale několikrát, má co nabídnout. Autor dává nahlédnout do čínské kultury a celkem ji dost opěvuje, nicméně s argumenty. Dává na pravou míru pověst číňanů plagiátorů. Ano, kopírují myšlenky, ale je to jejich kultura, jejich konzistentní kultura, kterou opěvují myšlenky, učí se od lepších, nejen ve škole, ale i v podnikání. Kniha pro mě víceméně zbořila otázku, jestli by svět fungoval bez patentů, ochran. Číňané ukazují, že možnosti jsou, jejich firmy jsou dravější (mnohé až za hranicí zákona), ale mají výsledky, jsou rychlejší, inovativnější. A jedním z oborů, kde má Čína nakročeno je AI, umělá inteligence. Autor dává dost důvodů, stručně: AI je všeobecná technologie jako parní stroj, elektřina, základní znalosti jsou relativně staré, teď je to o zavádění do praxe, kde nezáleží tolik na super odbornících, ale na super datech. A těch má Čína víc, protože z části politicky, z části kulturně v Číně víc dat o vašem životě se všude sdílí. Za to EU kvůli GDPR, ale i USA ujíždí vlak. A autor celkem mě přesvědčil, že AI je z hlediska nerovností výrazně rizikovější než předchozí průmyslové revoluce. Stroje se museli nákladně replikovat, upgradovat. AI velmi levně nasadíte i aktualizujete. Připravte se na to, že AI bude likvidovat pracovní místa rychleji než vytvářet, hromadně, i instantně. A ani jedno z řešení presentované v knize mě nepřesvědčilo, že příliš pomůže. AI ještě víc než v obecné IT posílí princip vítěz bere vše, s extrémní kladnou zpětnou vazbou. Ani rekvalifikace, ani základní příjem, ani zdanění, ani autorem navržený něco jako podmíněný základní příjem to moc nezmění, resp. léčba může mít horší důsledky než choroba.
AI má značný pozitivní potenciál, ale ... bude to zajímavé...

tomas0851
24.06.2022 3 z 5

Kniha je velmi zajímavá, zvlášť, když si člověk uvědomí, že to právě probíhá kolem něj.
Nicméně pro mne, jako laika, který má o problematice pouze všeobecné podvědomí, je kniha na čtení moc těžká.
Naopak, kdo problematikou AI žije, přijde si určitě na své.


Jizi
08.10.2021 3 z 5

Zajímavá cesta do hlubin čínské duše. Fakt, že je autor kulturně, vzdělanostně a zkušenostně rozkročený mezi americkou a čínskou společností, je na celé knize asi tím nejzajímavějším. Jeho pohled na Čínu byl pro mě osobně dost děsivý a zároveň fascinující - popis vnímání, uvažování, hodnot, přístupu k životu, vzdělávání, soukromí, pracovní morálce - a následné srovnání se Silicon Valley. Jo, v zásadě nic, co byste nevěděli, ale takhle pohromadě mě to vždycky přiměje divit se s otevřenou hubou jak stará Keliška.
O samotné AI toho kniha zas tolik nepoví, zaměřuje se spíš na celospolečenské dopady zavádění AI do běžného života, na predikce, co to bude znamenat a jak bychom se s tím mohli/měli podle autora vypořádat.
Závěr už je vysloveně Leeho osobní zpovědí, která sklouzává k duškovské lásce a drogám pro všechny.
Suma sumárum je tam pár zajímavých momentů, ale když vynecháte, o nic nepřijdete.
A prostě miluju tuhle měkkou vazbu a sazbu!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al v seznamech

v Přečtených28x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce19x
v Chystám se číst33x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech1x

Autorovy knížky

Kai-Fu Lee
čínská, 1961
2020  75%Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al