Svět jako živý stroj: filosofie Henryho Mora na rozhraní renesance a novověku přehled
Jacques Joseph
Pozice, kterou Henry More (1614-1687) v dějinách filosofie zaujímá, je dosti specifická a rozhodně si zaslouží pozornost – a to navzdory tomu, že jej standardní výklady většinou spíše opomíjejí. Jako by totiž stál jednou nohou v tradici renesančního platonismu a druhou v novověké přírodní filosofii, jak ji formovali Descartes, Hobbes a později Newton. Tato prostřední pozice mezi dvěma obrazy světa je pro Mora zdrojem jistého napětí, zároveň mu však poskytuje prostředky, jak toto napětí zajímavým způsobem řešit. Právě z tohoto důvodu může mít zkoumání Morovy filosofie obecnější a nikoli pouze historický význam: potýká se totiž s otázkami, které byly formativní pro zrod moderní vědy, jak ji známe dnes. Prostřednictvím analýzy několika vybraných tematických okruhů (světová duše, imaginace, magie, entuziasmus) se tato studie pokouší nabídnout komplexní vhled do Morova filosofického systému. Svět je v něm uchopován jako systém mechanicky se srážejících částic spravovaných matematicky vyjádřitelnými přírodními zákony, ale zároveň jako cosi živoucího a disponujícího duší, jež prostřednictvím sympatetických vztahů propojuje veškerenstvo do jednoho harmonického a organického celku: Svět jako živoucí stroj.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svět jako živý stroj: filosofie Henryho Mora na rozhraní renesance a novověku. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Svět jako živý stroj: filosofie Henryho Mora na rozhraní renesance a novověku v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Mé knihovně | 1x |
v Chystám se číst | 1x |
v Chci si koupit | 1x |
Autorovy knížky
2021 | Svět jako živý stroj: filosofie Henryho Mora na rozhraní renesance a novověku |
Je to vlastně první česká monografie o cambridgeském platonismu, který bývá u nás poněkud upozaďován. A je to práce důkladná, jak co do znalosti sekundární literatury, tak co do nakládání s primárními texty, tj. především Morovými. Je skvělé, že v našem prostředí toto vzniklo, protože by filosofové měli mít na paměti, že filosofie 17. století není jen Descartes se Spinozou a Leibnizem na straně jedné a Hobbes a Locke na druhé straně kanálu. Měl jsem čest oponovat již disertační práci Jacquese Josepha, která stojí v základu této knížky. A tak mám z vydání knižního radost dvojnásobnou.