Svět podle Číny přehled
Elizabeth C. Economy
Jako ekonomická a vojenská supervelmoc, ve které žije na 20 procent světové populace, má Čína potenciál přetvořit celý stávající systém mezinárodních vztahů. Že se o to pokusí ostatně naznačují i prohlášení prezidenta Si Ťin-pchinga, podle kterých musí Čína „stát v čele reformy globálního uspořádání“. Jenže jak by taková změna vypadala? A co by znamenala pro zbytek světa? Profesorka Elizabeth Economy v této fascinující knize popisuje ambiciózní snahu Číny o znovuzískání staré slávy a dramatické překreslení geostrategického prostoru. V Si Ťin-pchingově vizi blízké budoucnosti hraje komunistická velmoc dominantní úlohu na světové scéně a definitivně se jí podařilo ovládnout Hong Kong, Tchaj-wan i celé jihočínské moře. Prostřednictvím obří iniciativy Nové hedvábné stezky také zásadně zvýšila svůj politický, hospodářský i bezpečnostní dosah a využila svého vlivu v OSN a dalších institucí k tomu, aby přetvořila mezinárodní normy a hodnoty k čínskému obrazu – zejména pak ve vztahu k lidským právům. Není pochyb o tom, že by se Svět podle Číny výrazně lišil od toho současného. Naštěstí je tu ale tato kniha, která přináší unikátní příležitost pochopit velká rizika i potenciální příležitosti, které s sebou globální vzestup komunistické Číny přináší.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2023 , BourdonOriginální název:
The World According to China, 2021
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svět podle Číny. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Svět podle Číny v seznamech
v Přečtených | 9x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 7x |
Stejně jako Rusko, tak i Čína má své zájmy. A chce se dodat, že takové zájmy má vlastně každý stát, i když u velmocí jsou takové zájmy logicky velké. Paní Ekonomika (nebo možná Levná) podrobně popisuje vystupování Číny na mezinárodní scéně, časově cca od nástupu Si Tin Pchinga do roku 2021. Dělá to z pozice USA, takže zároveň vidíme, v jakých oblastech nástup Číny americké učence zajímá - kniha je velmi podrobná a rozhodně stojí za přečtení, vždyť i pan prezident Zeman a spřátelené PPF nedávno blahoslaveného pana Kellnera zde mají své místo (btw, nejsem si jist, jestli svatost pana HomeCredita s férovými půjčkami přestoupila i na jeho ovdovělou paní, zdá se mi, že dění ve slovenské Markýze už nadšení novinářské obce tolik nevyvolává).
Pět hvězdiček se nedá dát kvůli otřesné redakci Pilipova Bourdonu, který proti češtině vyzívá na steč statní podniky atd. atd.