Světlo z Byzance přehled
Marcel Martin
Řecká studia v renesanční Itálii, 1360–1534. Za svůj pozoruhodný rozvoj vděčí západní středověká a renesanční vzdělanost v mnoha aspektech vzdělancům a kulturnímu prostředí Druhého Říma, tedy Byzance. Předkládaná monografie se zaměřuje na kontext vzniku a obnovy řeckých studií v italském humanismu, především pak na přenos obsahu a modelů obsažených v rukopisné tradici a knižní kultuře. Do tohoto procesu se zapojili jak překladatelé, filosofové, gramatikové, pedagogové a jejich studenti, tak cestovatelé, sběratelé, nákupčí rukopisů, kopisté, diplomaté, církevní hodnostáři, mecenáši, editoři a vydavatelé. Kniha se detailně zabývá také procesem translatio studii, jenž proběhl v přelomových letech 1360–1534 a bez nějž si dnes dějiny evropského písemnictví, umění i vědy této epochy nelze představit.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Světlo z Byzance. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Světlo z Byzance v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 3x |
v Chystám se číst | 5x |
Jak píše autor v prologu, síla knihy spočívá v její nedořečenesti a nedokončenosti; to, že se jedná o poslepování střípků, takovou roztříštěnou mozaiku v níž tušíme zbytky úchvatného celku. Z každé věty je znát, že autor byl tématem pohlcen, a že se za knihou skrývá stovky a stovky hodin mravenčí práce. Dlouho jsem nenarazil na takto vyčerpávající text (v dobrém slova smyslu) z pera jednoho autora. A i když jsem lecčemu nerozuměl nebo jsem to nechápal, tak jsem se s chutí ke knize vracel a tu ta tam uždiboval.
Je s podivem kolik z řecké klasické literatury (nahlížené ovšem prizmatem byzantské vzdělanosti) ovlivnilo italskou renesanci a její učence, filosofy, astronomy, lékaře a další. Není snad oboru, který by nebyl v té době skrze "nové čtení" a překlad řeckých a byzantských klasiků ovlivněn. Učenci přicházeli z Byzance do Itálie a zásadně se podíleli na utváření tehdější vzdělanosti a kultury. U nich lze hledat základy italské renesance a humanismu.
Světlo z Byzance dopadá i na naše století, i když je to světlo z velké dálky a tak hodně matné. I tak jsou ale díla Platóna a Aristotela - jakožto vrcholky toho pomyslného ledovce - stále vydávána, překládána, čtena a interpretována. Klasická vzdělanost tak stále žije a Světlo z Byzance to jen potvrzuje. Doporučuji.