Tajemný zámek Kingsclerský přehled

Tajemný zámek Kingsclerský
https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63568/bmid_tajemny-zamek-kingsclersky-1hl-63568.jpg 4 2 2

Příběh nás zavádí do starého a zpustlého sídla v Kingsclere, ve kterém žije majitel Filip Meryon se svou sestrou Mary. Mary opředla Filipa tkanivem citového vydírání a v podstatě vše v panství řídí ona a nedovolí žádný pokrok. Je nemocná a k osobní posluze zaměstnává komornou a společnici. Společnice se velmi často střídají, neboť jakmile se na společnici Filip jen usměje, či se k ní chová vlídně, žárlící Mary jí dá výpověď. Do Kingsclere nastupuje jako společnice Rosamunda Langová, hezká, chytrá a šikovná. Jak to asi může skončit… dostane výpověď. Jenže než se tak stane vzplane mezi ní a Filipem upřímný cit. Jenže jedné bouřlivé noci je Filip zastřelen, polit petrolejem a téměř spálen na popel… Vyšetřování se chopí Filipův přítel Dick a inspektor z nedalekého města. Nic ovšem není takové, jak se na první pohled může zdát…... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tajemný zámek Kingsclerský. Přihlašte se a napište ho.

tomasblazek
17.05.2021 4 z 5

Autorka mysteriozní kriminálky Tajemný zámek kingsclerský (1924) Murray Dalton (1881-1963) je osobou přinejmenším podobně tajemnou, jakou je tato její knížka. Pokud se mi podařilo dohledat, jmenovala se ve skutečnosti Katherine Mary Deville Dalton Renoir a její pseudonym zněl na rozdíl od výše uvedeného jména Moray Dalton - malou záhadou je, proč překladatelé jejího zřejmě jediného v češtině vydaného románu jméno autorky uvedli odlišně. Děj Tajemného zámku kingsclerského - který je v ranku kriminálek prvotinou Moray Dalton - plyne pomalu a hutně, veliká pozornost je věnována vztahům postav, líčením atmosféry a dějům předcházejícím vraždě, k níž dojde na odlehlém zámku na severním pobřeží Cornwallu, nepožívajícím v širokém okolí dobré pověsti pro zádumčivost a zvláštní povahu svých majitelů. Román Moray Dalton není však žádnou duchařinou, i když by snadno mohl být. Ačkoli se v úvodu zúčastníme návštěvy u věštkyně, jejíž neblahý verdikt pro služku Rosamundu - jednu z hlavních postav - nabudí naši zvědavost, jinak se knížka nese v duchu spíše tradiční anglické detektivky stylu Agathy Christie. Není však prostou detektivkou v pravém slova smyslu, protože zde chybí nalezení konkrétního a definitivního pachatele spáchaných zločinů. To mně osobně vyhovuje. Pokud bych mohl něco knize vytknout, je to trochu surově a zbytečně uspěchaný závěr. Ale dá se to snést; četba nenudí, nemá hluchá místa a nejde se od ní dobře odtrhnout. "Pokoj byl velký, tříoknový, a opatřený těžkým starodávným mahagonovým nábytkem. Na jedné straně nebylo pozorovati žádné poškození, ačkoli skleněné dvéře toaletního pokojíku byly zakaleny a popraskány, avšak parketová podlaha na jednom místě u lože byla úplně propálená a lůžko samo - na čtyřech nohách s nebesy - bylo zčernalou zuhelnatělou troskou, ložní prádlo a žíněnka byly proměněny v hromadu popele, jenž se při doteku rozpadal." - Moray Dalton je autorkou zapomenutou nejen v Čechách, ale i v rodné Anglii, kde její knihy vyšly naposledy začátkem padesátých let a v reedicích začaly být znovu vydávány až předloni. Spisovatelčin děd Alfred Back vlastnil mlýn na řece Stour, jehož stavbu - v její starší podobě před modernizací - opakovaně maloval slavný anglický krajinář John Constable. Moray Dalton celkem sepsala 29 kriminálek. Jak vypadala její tvář? Nevím. Nikde na internetu se mi nepodařilo najít žádnou její fotografickou podobenku. Její styl sice přece jen není zcela stoprocentně můj šálek kávy, ale i tak pokládám Tajemný zámek kingsclerský za dobré, napínavé, inteligentní čtení.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tajemný zámek Kingsclerský v seznamech

Autorovy knížky