Teologie Nového zákona přehled
François Vouga
Definice, úkoly a metody teologie Nového zákona; Nový zákon jako čtení Starého (kapitola 1), jaká je hlavní zvěst Nového zákona o spasení (kap. 2), o lidské existenci (kap. 3), o společenství církve (kap. 5), o existenci za hranicí smrti (kap. 7) a o jejich základu v události vzkříšení a smrti Ježíše z Nazaretu (kapitola 4). Za ekleziologii je vložena kapitola o dvou moderních paradigmatech novozákonní teologie (filosofie dějin F. Ch. Baura a existenciální interpretace R. Bultmanna, kap. 6). Tuto knihu lze číst postupně po kapitolách nebo je možné ji používat i jako příručku a orientovat se podle rejstříku či podrobného obsahu.... celý text
Literatura světová Náboženství Učebnice a slovníky
Vydáno: 2009 , MlýnOriginální název:
Théologie du Nouveau testament, 2001
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Teologie Nového zákona. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Teologie Nového zákona v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 2x |
v Chci si koupit | 1x |
Specifikem téhle knihy je, že – narozdíl od obvyklých studií o Novém zákonu – nepostupuje ve výkladu podle jednotlivých knih, ale podle tematických okruhů. To je dost zvláštní, myslím, že jsem se s tím ještě nesetkal. Ale myslím si, že je to velkým kladem knihy, společně s velkou pečlivostí a opravdu detailním ponorem do jednotlivých témat. Slouží to k možnosti porovnat mezi sebou teologie evangelií a také nacházet shody a odlišnosti v Pavlových listech (mezi sebou a vůči čtyřlístku evangelistů) – těm je také věnována zasloužená pozornost.
A tak se můžeme dočíst o tom, na kterých všech místech a jakým způsobem se v knihách Nového zákona pracuje třeba s nadějí, svátostmi, ustanovením společenství církve nebo třeba motivem druhého příchodu Krista – jaká slova pro to autoři používají a jaké pohledy jsou pro ně klíčové.
Předností je skutečně až statistická podrobnost při pronikání do novozákonních témat, včetně schémat, tabulek a sáhodlouhých výčtů konkrétních pasáží, zde kniha spíš než k souvislému čtení slouží užitečněji jako svého druhu encyklopedie. Nevýhodou je použitý odborný přístup k problematice, obsahem i formou: autor zjevně předpokládá, že si jeho Teologii otevře už poučený čtenář, asi student nebo katecheta. Laikům nijak vstříc nevychází a publikaci tak určitě není možné doporučit k prvnímu (a nejspíš ani druhému) seznámení s důrazy Nového zákona, no, je to prostě už docela „vyšší dívčí“, a když napíšu, že jsem si vždy nebyl stoprocentně jist tím, na co přesně mě autor upozorňuje, bude to vlastně ještě dost kulantní vyjádření. :-)