Podzemní Praha přehled

Podzemní Praha
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1071/-1071.jpg 5 11 11

Velká evropská města mají svoji zjevnou tvář plnou památek a turistů, ale rovněž pokračují hluboko pod zem, kde vytvářejí neviditelná podzemní města. Paříž je pověstná svými podzemními lomy a průzkumnými štolami, které měly zabezpečit stabilitu paláců. Řím ve svých pahorcích obsahuje rozsáhlá města mrtvých a antické stoky. Neapol je známá systémem podzemních vodovodů a cisteren. Berlín válečné doby proslul plány na vybudování systému velkolepých podzemních komunikací a krytů. Podzemí měst je individuální a odráží nějaký zvláštní či výrazný rys jejich historie. Má-li k něčemu blízko, pak to je podvědomí města. Obě města to na povrchu i to dole mají své památky a svá pravidla. Jsou jako bytost a její stín. Tato kniha podává přehled hlavních podzemních objektů na území zlaté Prahy a jejího okolí. Popisuje její jeskyně, ponorné toky, těžbu nerostných surovin stejně jako sklepy, katakomby, středověké podzemí nebo kanalizační systém z počátku 20. století. Zavádí nás do podzemí Pražského hradu i do renesanční štoly císaře Rudolfa II. Provádí nás štolami železnorudných dolů i podzemními pískovnami. Ukazuje, jaké má podzemí vliv na současný chod města a obrací se k němu i jako ke zdroji snů, strachů a inspirací. Kniha sleduje dvě linie – první je věcná a praktická. Zabývá se tím, kde leží podzemní prostory budované po dobu jednoho tisíce let, k čemu sloužily a jak vypadají. Druhá linie je příběhová a symbolická. Pojednává o průzkumu podzemí, ale také čím je pro nás podsvětí – zda temnou říší mrtvých, anebo zda zde plane jemné světlo, které J.W. Goethe i Novalis nalézali v úzkých podzemních štolách. Možná, že pod sférou démonů skutečně tepe Nietscheovo „zlaté srdce Země“. Kniha je doprovázena archivními materiály a skoro dvěma stovkami fotografií, jež pořizoval po dobu několika let celý tým lidí a které patří ke špičce evropské podzemní fotografie. Hlavním rysem podzemí je kontrast mezi vnitřkem a vnějškem. Podzemní svatyně náleží vnitřnímu prostoru, usebrání, meditaci a cestě ke kořenům bytosti. Rovněž sny, vize a proměny času se líhnou někde uvnitř, ale zjevení přicházejí z nebe. Proto má jeskyně víc do činění s osobním růstem a hora s životem celé komunity. Svatyně na kopcích jsou plné světla, zástupů, vycházení ze sebe, duchovního výdechu. Vyjdeme ven, rozhlédneme se po krajině a obejmeme prostor se všemi kopci, stromy, staveními a lidmi. To je Svatá hora. Ale svatá jeskyně, jaká například leží pod kostelem ve Svatém Janu pod Skalou, to je opatrný nádech, mysterium ticha, vědomí ne-li zápasu, tak alespoň existence mocných sil a také chuť smrti, která je delší než pozemský život. Skrze podzemí přicházíme sami k sobě, ale z druhé strany.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Podzemní Praha. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

David81
10.09.2024 4 z 5

V Praze se nachází více než 50 krasových a pseudokrasových jeskyní a celkem přes 250 historických podzemních objektů. Ty nejzajímavější popisuje právě tato knížka. Pro naprostou většinu čtenářů jde o jedinečnou možnost se o nich něco dozvědět, protože skoro všechny jsou nepřístupné a některé z nich dokonce už i zničené.
Kvůli geologickým podmínkám v centru Prahy chybí rozsáhlejší městské sklepení, jako má například Znojmo, Jihlava nebo Tábor. I tak je o čem psát a Václav Cílek to rozhodně umí. A tak postupně navštěvujeme zdejší malé jeskyně, štoly, podzemní pískovny a lomy, historické vodovody a kanalizace, krypty, grotty, nebo vojenské objekty. Nejbizarnější pro mě byla kachlíkárna na Vítkově, kde tým odborníků každodenně udržoval mumii Klémy Gottwalda.
Václav Cílek stál kdysi u zrodu jeskyňářského časopisu Speleo, kde byl až do roku 2000 jeho hlavním editorem a tvůrcem. Časopis z tohoto období vyniká neuvěřitelnou pestrostí, kde vedle sebe mohly existovat články vysoké vědecké hodnoty a výňatky ze staré brakové literatury. Sprostonárodní poezie vedle seriózních kongresových reportáží. Tahle pestrost, na které měl Cílek zásadní podíl, je znát i na téhle knize. Spousta drobných článků a doplňujících odstavců jsou tu ze Spelea někdy doslovně přepsána. Mínusem je tu pro mě několik Surikatových WTF povídek v závěru knížky, které tu působí jako pěst na oko a víc by se hodily do následující publikace Podzemní Čechy.
Pár nepřesností, kterých jsem si všiml - příhodu ze sklepů v domě u Ringhofferů (str. 248) nenapsal K. L. Kukla, ale K. L. Žižka. Rudolf II. nerozhodl o stavbě Rudolfovy štoly v roce 1581, kdy ještě nesídlil v Praze, ale až o dva roky později. Palec nahoru za vzpomínku na Luďka Raucha a kapitolku o industriální speleologii (včetně zmínky o kapelách Faust a Einstürzende Neubauten!). Fotografie jsou prostě nádherné. Doporučuji přečíst dohromady s o rok starší publikací Podzemní Praha Vladimíra Vojíře.

lukas9656
21.10.2021 4 z 5

Nejzajímavější na této velmi propracované a obrazovým materiálem vyšperkované knihy je příběh o tom, jak vznikl název Praha. Doporučuji.


kuky921
26.02.2017 4 z 5

Velmi pěkně zpracovaná kniha o podzemí Prahy a blízkého okolí. Přílohou je CD s hlavním průvodcem panem Cílkem.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Podzemní Praha v seznamech

v Přečtených17x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených3x
v Knihotéce10x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech1x