Tibeťankin stratený dom přehled
Federica De Cesco
Pre mladú architektku Dolkar jej pôvod vo vzdialenom Tibete veľa neznamená. Narodila sa a vyrástla vo Švajčiarsku, a hoci jej rodina vyznáva budhizmus, Dolkarina matka Sonam o svojej vlasti nerozpráva, dokonca nespomína ani to, ako sa jej odtiaľ podarilo dostať do exilu. Až keď sa Dolkar náhodou dozvie o príšerných jazvách na matkinom chrbte a spýta sa na ne, Sonam sa pred ňou otvorí a vyrozpráva jej, aké hrôzy zažila po čínskej okupácii z Tibetu, kým sa jej podarilo utiecť... S matkiným príbehom sa v Dolkar prebúdza minulosť, no mnohé otázky zostávajú nezodpovedané. Okrem iného sa dozvie o svojej starej matke Longsele, Panej tyrkysov, niekdajšej uznávanej obchodníčke s drahými kameňmi, ktorá v detstve s otcom lekárom precestovala na koni celý Tibet. Dolkar sa rozhodne navštíviť Lhasu, aby zistila pravdu. Čo tam na ňu čaká? Zachoval sa dom jej predkov, alebo po ňom zostala iba zahmlená spomienka? Stretne už konečne svoju pravú lásku – alebo iba jej tieň?... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2011 , Ikar (SK)Originální název:
Das Haus der Tibeterin
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tibeťankin stratený dom. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (14)
Tibet – střecha světa, pro nás Evropany exotická krajina. Ponořila jsem se do této oblasti a života lidí díky knize Dům Tibeťanky. Autorka nás provází jednotlivými generacemi rodiny, která žije v domě Ve Vrbinách, napadením Tibetu Čínou, hrůzostrašnými metodami sadistických čínských vojáků - bojem vedeným pod rudou vlajkou, jehož cílem bylo zničit kulturu, náboženství a způsob života celého národa. Čeho všeho se Číňané dopustili - zabíjení, mučení , ponižování, krutosti, zesměšňování, totální destrukce, to všechno vyvolává u čtenáře silné emoce. Prostřednictvím Sonam se postupně odkrývá tajemství rodiny a její dcera Dolkar – architektka navštěvuje Lhasu, aby po téměř šedesáti letech viděla rodný dům své matky. Zůstala ji pouze fotografie domu, kterou získala od tety Lhamy a rovněž ji ovlivnilo setkání s mnichem. Tibet osudově zasáhl do jejího života a Dolkar nachází svou životní lásku, jehož rodina má své kořeny taktéž v Tibetu, ale žije stejně jako Dolkar ve Švýcarsku. Kniha má strhující děj, doporučuji k četbě.
"Bojem vedeným pod rudou vlajkou, jehož cílem bylo zničit kulturu, náboženství a způsob života celého národa." ...toto je nejenom výňatkem z této knihy, ale velkým faktem, co působila a způsobila čínská okupace tibetského národa.
Tato kniha, tento příběh je smutnou zpovědí silného národa, kde morální kodex, slušnost a tolerance byla hnací silou k pokoře, lásce a porozumnění. Nechápu tu zrůdnot toto chtít zničit ve jménu čeho, pro koho a proč? Copak může člověk, člověku být tak nebezpečným?
Kniha mě velice zasáhla, jak nezdolností, láskou, tak hrůznými útrapami... Vím, že to není ve světě ojedinělé, o to více je to smutné, nepochopitelné a špatné.
Zpočátku mi trochu trvalo se začíst. Kniha se rozjížděla zvláštním směrem, ale vyplatilo se vytrvat. Pro ten krkolomný začátek beru jednu hvězdičku.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tibeťankin stratený dom v seznamech
v Přečtených | 92x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 14x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 45x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 1x |
Architektka Dolkar má svoj život a to, že je z Tibetu veľa neznamená. Narodila sa a vyrástla vo Švajčiarsku, a hoci jej rodina vyznáva budhizmus, Dolkarina matka Sonam o svojej vlasti nerozpráva, dokonca nespomína ani to, ako sa jej odtiaľ podarilo dostať do exilu. Až keď sa Dolkar náhodou dozvie o príšerných jazvách na matkinom chrbte a spýta sa na ne, Sonam sa pred ňou otvorí a vyrozpráva jej, aké hrôzy zažila po čínskej okupácii z Tibetu, kým sa jej podarilo utiecť... Aj po rokoch ma bolí, keď vidím, čo všetko stratil obrovský národ, ktorý sa Číňania systematicky pokúšajú už 70 rokov zlomiť, zničiť, rozdrobiť. Prečítala som dosť o Tibetskej mentalite, táto kniha celkom pekne vystihla výrez jedného obdobia a aj zbytočnosť brutality ,akou Čína ukradla tak obrovskú zem.