Tisíc let nemocí a válek z kostnic Čech a Moravy přehled
Václav Smrčka , Zdenka Musilová
Kostní materiál z kostnic je zdrojem informací o životě našich předků. Autoři se pokusili objasnit zákonitosti v umírání populací na našem území za posledních 1000 let. Jako pramen poznání bylo vybráno 50 kostnic v Čechách a na Moravě. Výzkum byl akcelerován svolením České biskupské konference ze 14. dubna 2020 a proveden byl během jednoho roku. Z nálezů lze sledovat vývoj chorob na našem území, od lepry ve 12. a 13. století přes syfilidu a tuberkulózu v 16.–19. století až do současnosti. Přičemž jen u syfilidy v každém století lékaři viděli různý obraz a i kostnicové nálezy jsou rozdílné. Čtenář se dozví, jak 21 epidemií chřipky zaznamenaných anglickými lékaři souviselo s klimatickými jevy, jak probíhaly morové epidemie od roku 1347 do roku 1715 i souvislosti mnohočetných výbuchů sopek s epidemiemi a hladomory. To a mnohé další najde čtenář v této knize. Autoři dlouhodobě studují nálezy z kostnic z hlediska historie medicíny a paleopatologie. Ve výzkumu moru spolupracují v této souvislosti s genomickou skupinou univerzity v Kodani a s oddělením výzkumu chorob univerzity v Cambridgi. V Radiokarbonovém centru v Poznani byly choroby nalezené v kostnicích roztříděny datováním do jednotlivých století. Bohatě obrazově dokumentovaná publikace obsahuje na 1500 fotografií a instruktivních kreseb. Určena je zejména historikům, paleopatologům, epidemiologům a dalším zájemcům z řad odborné veřejnosti.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tisíc let nemocí a válek z kostnic Čech a Moravy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tisíc let nemocí a válek z kostnic Čech a Moravy v seznamech
v Přečtených | 3x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 3x |
Když jsem naposledy bral do ruky odbornou knihu na téma lidských kostí (mimochodem také výbornou), týkala se kostí živých osob a vyšetření jejich hustoty. Od této obsáhlé publikace jsem očekával všechno možné, jen ne čtivost. A světě div se - i v tomto ohledu jsem byl příjemně překvapen. Dílo se poctivě a systematicky zabývá nejen patologií kostních nálezů v českých a moravských kostnicích a karnerech, jak už z názvu patrno, ale nechybí ani popis některých pohřebních tradic, náboženských svátků, krátké výlety do historie, ba dokonce ani výpovědi lidí, kteří mají k danému místu specifický vztah. Bohatá fotodokumentace je samozřejmostí, stejně jako detailnější pojednání o infekčních nemocech, válečných zraněních či jiných patáliích,které sužovaly naše předky. Nejen lékař může až s morbidním zaujetím zkoumat různé hrbolky, otvory, zdrsnění a anomálie na lebkách a občas i jiných kostech a utěšovat se představou, že možná nežijeme v tak hrozných dobách... Tušíte například co znamená velké písmeno "T" uprostřed čela jednoho z nebožtíků? I na tuto otázku v knize naleznete odpověď.