Toužení, soužení přehled

Toužení, soužení
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207283/bmid_touzeni-souzeni-gpd-207283.jpg 3 5 5

Svazek obsahuje román Toužení soužení (1888) a novelu Schach von Wuthenow (1883). Román Toužení soužení, zasazený do sedmdesátých let 19. století, zachycuje příběh lásky zmařené společenskou nerovností obou partnerů. Berlínský baron a císařský nadporučík se zamiluje do prosté žehlířky a marně se vzpírá a nakonec se nedovede vzepřít rodovým tradicím, vztah se rozpadá a oba milenci vstupují do společensky rovných, avšak citově již oslabených manželství. Novela Schach von Wuthenow líčí duševní konflikt pruského důstojníka, který svedl nehezkou šlechtickou dívku a nedovede překonat posměch přátel pro její tělesné nedostatky.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Irrungen, Wirrungen / Schach von Wuthenow

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Toužení, soužení. Přihlašte se a napište ho.

plačkynadheglem
22.05.2024 5 z 5

Je mi líto, že tu má tak nízké hodnocení. Po Effi Briestové můj nejoblíbenější Fontane. Takový jemný realismus, nesnaží se kopírovat realitu, ale vyhledává výjimečné ("poetické") situace, které shrnují její podstatu. Ale zároveň je kniha společenskokritická, ukazuje rozpory v konvencích a zákonech společenských elit vilémovského Německa, šlechty i průmyslnických zbohatlíků. Taky mám rád Fontanovy hrdinky, svým způsobem feministické.
Český název je ovšem otřesný, zní to jako červená knihovna, myslím, že to odradí kdekoho, kdo by mohl knihu ocenit. Překládat ten rým bylo fakt zbytečné.

embi
22.04.2019 3 z 5

Odpočinkové čtení. Konverzační novela, kvalitně přeloženo. Je znát, že autor zrovna netíhl k vyšším společenským vrstvám. Botho vykreslen spíš jako slaboch podléhající společenskému diktátu. Léna, žehlička, jako silná osobnost.

m_friedlova
15.11.2017 2 z 5

Kniha mě nenadchla, ba naopak. Čekala jsem zajímavější příběh/y. Nicméně se mi hodila alespoň do čtenářské výzvy.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Toužení, soužení v seznamech

německá literatura