Tři svíce za budoucnost přehled

Tři svíce za budoucnost
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143897/bmid_tri-svice-za-budoucnost-FUb-143897.jpg 4 61 61

Návody a nápady jak přežít konec světa. Editor a hlavní autor Václav Cílek přizval ke spolupráci na knize řadu renomovaných českých sociologů, filosofů, publicistů, psychologů, historiků, přírodovědců i další autory, kteří se zabývají vyhlídkami na život v dočasném chaosu, mj. Danu Drábovou, Jana Kellera, Jeronýma Klimeše, Erazima Koháka, ekonoma Pavla Kohouta, Stanislava Komárka, Jana Sokola, Marka Šindelku, Břetislava Turečka, Zdeňka Zbořila, výtvarníky Vladimíra Kokoliu, Vladimíra Mertu či Mariana Pallu. Kniha zaznamenává současné globální trendy a zejména jeden z reálných scénářů: velký světový zmatek a úplný či dílčí kolaps západní či globální civilizace. Po chaotickém přechodném období ale nevyhnutelně nastane regenerace a v pravděpodobném měřítku 20 až 30 let další vzestup. Jde tedy o to, jak vcelku důstojně a vesele přežít přechodové období a netrpět přitom příliš hladem, zimou a bezprávím. Název Tři svíce odpovídá třem okruhům, které kniha zahrnuje: filosofii, sociologii a praktický život. Abychom se dokázali orientovat v proměňujícím se světě a nebrali se příliš tragicky, potřebujeme jako základ filosofii dějin, náboženství i psychologii. Stejně potřebné, ne-li důležitější jsou praktické návody: jak skladovat potraviny, co pěstovat na zahrádce, jak a zda vůbec skladovat benzín.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tři svíce za budoucnost. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (10)

alef
07.12.2020 5 z 5

3 svíce = 3 základní problémy, se kterými se budeme (MY, jako lidstvo), ať už chceme nebo ne, muset v budoucnu jistojistě vypořádat, problémy, které, díky našemu nezodpovědnému chování, zanecháme budoucím generacím: (1) svíce – změna klimatu, (2) svíce – rostoucí ceny základních komodit (jídla a energií), (3) svíce – demografická a sociální proměna světa …
Anebo, chcete-li …
3 svíce = 3 úhly pohledu na náš svět zorným úhlem: (1) sociologie – a její shrnutí současnosti a predikce budoucnosti, (2) praxe – a její úhel pohledu na problémy budoucnosti, (3) filozofie – a její pokus o komplexnost za pomocí filozofického nadhledu.

Pokud vše výše uvedené pečlivě zamícháte ve snaze vytvořit směs, její název je v podstatě předem daný – GLOBALIZACE – proces, který započal s průmyslovou revolucí a který je v současnosti už nezastavitelný, tudíž si autor neklade otázku, jak z toho ven, protože správně položená otázka zní jinak: „jak ten proces co nejlépe uchopit a problémy minimálně eliminovat?“

Václav Cílek v této publikaci odvedl velmi dobrou práci! Problémy vymezil do 3 výše uvedených okruhů a nad nimi se pak rozkročil opravdu zeširoka a oslovil pestrou a zajímavou škálu osobností. Výsledkem je antologie, která rozhodně stojí za to přečíst si ji. Byla sice vydaná v r. 2012, a za těch 8 let se toho možná dost změnilo (nechci být prorokem, ale spíš k horšímu), přesto stojí za to si ji přečíst, protože vyřešeno nebylo nic, problémy se jen prohloubily a tak zamyšlení, která si v téhle knize přečtete, povětšinou na své aktuálnosti příliš neztratila, možná by jen některá zasloužila doplnění.
Pokud se chcete otázkami, které řeší, zaobírat a stojí vám za to, se nad nimi zamyslet, určitě neuděláte špatně, když začnete třeba s touto knihou, minimálně vaše úvahy nasměruje správným směrem, zaměří na ta správná témata, a poskytne vám větší rozhled a širší náhled na problémy, o kterých spíš slyšet nechceme, natož abychom je chtěli řešit. Tahle knížka se vám tedy bude snažit otevřít oči, abyste uviděli, co budou muset v budoucnosti (jak daleké těžko říct) řešit naši potomci, když budeme MY strkat stále hlavu do písku.

Líbil se mi v podstatě holistický (celostní) přístup, který pan Cílek zvolil, protože to je možná ten nejsprávnější způsob – podívat se na problémy téměř z vně jich samých – jak si je uvědomit.
Díky za každou takovou publikaci! Je totiž v zájmu nás všech – vědět – pochopit souvislosti, a vytvořit si tak respekt – k přírodě i člověku … uvědomit si naši komplexní odpovědnost (nejenom za lokální, ale i globální svět). Pochopit totiž podstatu globalizovaného světa, je základ, bez kterého si odpovědnost ani respekt nevypěstujeme.
Tahle knížka skloňuje ze všech možných úhlů pohledu témata jako udržitelný rozvoj, stabilizace světové populace, rozvoj ekologicky šetrných technologií, změny ekonomických norem (a jejich možné dopady na ekologii), možné nové generace mezinárodních dohod, nebo nárůst a hrozba skutečných rizik, navíc zahrnuje taky témata, jako, jak přežít, nebo, jak najít rovnováhu mezi svobodami a právy každého jednotlivce a jeho odpovědností vůči jiným lidem i přírodě jako celku (včetně právě odpovědnosti vůči budoucím generacím).
Pokud vám tedy tohle všechno není lhostené – ČTĚTE! Vlastně, čtěte, i v tom druhém případě, protože možná pak (doufám) trochu pozměníte svůj názor.

Taťka Hraboš
02.06.2019 5 z 5

Je jasné, že při té různorodosti autorů, témat, názorů a stylů se člověku zákonitě nemůže líbit vše, co si v této knize přečte. Navíc se od stavu v letech 2011-2012, kdy byly příspěvky psány, leccos změnilo, především pohled na to, co považujeme za největší hrozby pro lidstvo, Evropu a naši republiku (ekonomická krize z roku 2008 víceméně pominula a na výsluní se dostaly klimatické změny, sucho či migrace). Přesto je jako celek tato kniha stále výborná a nesmírně podnětná, čehož jsou si čtenáři dobře vědomi (o tom svědčí i to, že když jsem uvažoval o její koupi v antikvariátu - jinde už k sehnání není - nejlevněji byla nabízena za 600 Kč).


aleska
20.10.2018 2 z 5

Pana Cílka mám ráda, ale tady se, myslím, mělo hodně ořezávat a škrtat. Obdivuji každého, kdo knihu přečetl úplně celou. Mně víc než o přípravě na horší časy řekla něco o naší době, která je přehlcená a zaplavuje vás proudy informací, z nichž jenom malá část je důležitá. Stejně zahlcující a chaotická mi připadá i tato kniha. Jak tady psalo více lidí - asi je lepší vyzobat si jen jednotlivé články.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tři svíce za budoucnost v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených79x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených8x
v Knihotéce38x
v Chystám se číst66x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech2x