Tribunál smrti přehled
Noah Gordon
Není divu, že je lékařské prostředí čtenářsky tak atraktivní; a jen málo spisovatelů je dokáže popsat tak strhujícím způsobem, jako právě Noah Gordon. Pohledem lékařů Suffolkské okresní všeobecné nemocnice pronikneme do tajů nemocniční politiky, staneme se svědky dramatických zvratů na operačním sále, budeme držet palce pacientům, čekajícím na transplantaci ledviny... Osudy lékařů a jejich pacientů se často prolínají. Někdy je to pro lékaře opravdu těžké zavřít po namáhavé službě dveře nemocnice i v srdci. Mladí členové lékařského kolektivu, Adam Silverstone a Spurgeon Robinson, kvůli tomu mají problémy s láskou. Potkat chápavou, mladou a krásnou ženu - to je sen. A všechny lékaře bez ohledu na věk a délku praxe trvale straší v hlavě pravidelná porada o pacientech, kteří zemřeli v nemocnici. Pokud vyjde najevo, že byla stanovena špatná diagnóza, kolegové nemilosrdně hlasují: smrt byla zbytečná. Ano, to je pro lékaře ta nejhorší potupa - stanout před tribunálem smrti.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1996 , TokOriginální název:
The death committee, 1969
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tribunál smrti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (21)
Kniha z lékařského prostředí je pro mne vždycky zajímavá a protože jsem četla od Gordona několik skvělých knih (Ranhojič, Rabi, Poslední žid), neváhala jsem. Ale toto bylo zatím nejslabší.
Prolíná se tu několik dějových linek lékařů ze Suffolkské okresní všeobecné nemocnice, z nichž jeden je černoch, takže se zmiňuje i rasová otázka. Je popisovaná doba prvních transplantací a stručně se dá obsah shrnout jako "sedmdesátá léta minulého století v USA, jedna nemocnice a příběhy jejích lékařů".
Prolínající se příběhy několika lékařů jedné nemocnice v sedmdesátých letech. Dokonce i s rasovou otázkou, manýry manželek a společenskými problémy ze všech vrstev. Podstatné jsou samozřejmě děje v nemocnici, transplantace, pooperační stavy pacientů, chmury lékařů, bezmoc a lidské povahy...
Tribunál smrti je pak taková slezina lékařů, při které se hodnotí úmrtí v nemocnici a jejich případná nutnost, chyby lékařů a poučení z nich - docela drsné.
Za mě takové na dnešek nemastné, neslané, ale zajímavé.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tribunál smrti v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 233x |
ve Čtenářské výzvě | 8x |
v Doporučených | 10x |
v Knihotéce | 158x |
v Chystám se číst | 64x |
v Chci si koupit | 10x |
(SPOILER) Poslední román od Noaha Gordona, který mi ještě chyběl dočíst, jsem měl doma deset let a teprve nyní jsem po něm sáhl. Bohužel mě čekalo zklamání. Je to jeden z jeho dvou nejslabších románů. Několikrát jsem se tak nudil, že jsem knihu odložil na několik dní a vůbec se mi k ní nechtělo vracet. Dokonce jsem musel začít číst znovu od začátku, abych se znovu dostal do děje.
Děj se odehrává v druhé polovině šedesátých let (Gordon knihu napsal v roce 1969) a sledujeme několik dějových linek doktorů ze Suffolkské nemocnice – Adama Silverstonea (hlavní postava), černocha Robinsona Spurgestonea a Kubánce Rafaela Meomartina. Osudy lékařů se proplétají; jsou tu operace, diagnózy a k tomu ještě osobní vztahy. Meomartino a Silverstone soupeří o pozici lékaře na fakultě, a manželka Meomartina se stane Silverstoneovou milenkou. Adam a Robinson se spřátelí a čelí rasovým předsudkům, zatímco Meomartino čelí rozpadu rodiny. Do toho všeho přichází první transplantace a první vážné vztahy mladých doktorů. Na pozadí se odehrává válka ve Vietnamu a vražda Martina Luthera Kinga.
Postavy jsou skvěle vykreslené, což je pro Gordona typické. Bohužel se ale chovají naprosto nelogicky – něco se načne a pak se to nedotáhne do konce. Chybí ucelený děj, a tak jsou to jen střípky z nemocnice během dvou nebo tří let.
Možná nejsem ta správná cílová skupina, a proto hodnotím knihu jen třemi hvězdami.